Za kilka miesięcy mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli bez przeszkód korzystać z ulicy Bielszowickiej. Dzięki ugodzie zawartej przez Kompanię Węglową z gminą Ruda Śląska spółka, prowadząca eksploatację w tym rejonie, nie tylko odtworzy ulicę w jej pierwotnym śladzie, ale także kompleksowo rozwiąże problem szkód górniczych w dolinie Potoku Bielszowickiego.
Zgodnie z warunkami umów z wykonawcą robót, termin oddania do użytkowania drogi ustalono na ostatni dzień roku. Jak wyjaśnia Remigiusz Ziarno, dyrektor Biura Ekologii i Gospodarki Złożem w Kompanii Węglowej, dotychczasowa eksploatacja górnicza, prowadzona w rejonie ulicy Bielszowickiej i Potoku Bielszowickiego, spowodowała obniżenie terenu, skutkiem czego ulica wraz z przylegającymi do niej terenami została zalana i musiała zostać wyłączona z użytkowania.
- Warunkiem prowadzenia dalszej eksploatacji górniczej w tym rejonie było odtworzenie ulicy Bielszowickiej wraz z infrastrukturą techniczną na odcinku o długości 1150 m, podniesienie przyległego terenu w niektórych miejscach nawet o 11 m, rekultywacja prawobrzeżnej części doliny potoku oraz uregulowanie stosunków wodnych - tłumaczy dyrektor.
Ugoda o naprawę szkody spowodowanej ruchem zakładu górniczego zawarta została niemal pięć lat temu, we wrześniu 2008 r. Kompania Węglowa miała jednak problem z pozyskaniem praw do dysponowania na cele budowlane wszystkimi nieruchomościami gruntowymi. Z tego powodu, w uzgodnieniu z gminą Ruda Śląska, zadanie podzielono na dwa etapy. Procedura formalnoprawna, pomimo zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę, z uwagi na wnoszone odwołania trwała kilka lat.
Z naprawą ulicy Bielszowickiej wiążą się ponadto dwa zadania, które Kompania Węglowa już zakończyła. Pierwszym jest przebudowa magistrali wodociągowej GPW SA, przebiegającej w tym rejonie. Drugim przebudowa słupów wysokiego napięcia, będących własnością firmy Tauron Dystrybucja GZE SA. Z końcem lipca przewiduje się natomiast przekazanie do użytkowania terenów ogródków działkowych, również objętych robotami rekultywacyjnymi, co umożliwi działkowcom przystąpienie do odtworzenia swoich ogrodów m.in. ze środków pochodzących z uprzednio wypłaconych przez Kompanię odszkodowań.
Skomplikowana pod względem formalnoprawnym i organizacyjnym naprawa szkód w rejonie ulicy Bielszowickiej i Potoku Bielszowickiego przywróci do użytkowania wcześniej zdegradowane działalnością górniczą tereny oraz ważne dla mieszkańców miasta połączenie komunikacyjne. Jak wskazuje dyrektor Ziarno, działania prowadzone przez Kompanię wpisują się w realizację jednego z celów strategicznych spółki, którym jest minimalizacja oddziaływania na środowisko.
fot.: arc
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.