Europejski Bank Inwestycyjny wprowadza nowe kryteria finansowania projektów energetycznych - chce pożyczać środki przede wszystkim na niskoemisyjne projekty energetyczne, takie jak biomasa czy kogeneracja, a nie np. na nowe elektrownie węglowe.
EBI przyjął nowe kryteria dofinansowania projektów energetycznych, zgodnie z którymi środki będą mogły trafić tylko na te projekty, w przypadku których emisje nie przekroczą limitu 550g CO2/kWH. Jak wyjaśnił w czwartek, 25 lipca, Richard Willis z biura prasowego EBI, nowe kryteria wyróżniają trzy rodzaje elektrowni, w przypadku których ten próg zostanie przekroczony - na węgiel brunatny, węgiel kamienny i ropę naftową.
Jak dodał, pomimo że w nowych wytycznych EBI większy nacisk kładzie na finansowanie odnawialnych źródeł energii, efektywność energetyczną i rozwój infrastruktury, pożyczki będą mogły także uzyskać istniejące elektrownie, które chcą ograniczyć emisje CO2.
- Elektrownie węglowe, które będą chciały zainwestować w redukcję emisji poprzez wykorzystanie biomasy czy inne, ograniczające emisje technologie, będą uprawnione (do otrzymania finansowania - PAP) - poinformował Willis. Z danych przedstawionych przez EBI wynika, że poniżej progu 550 g CO2/kWH znajdzie się np. wykorzystanie węgla w blokach energetycznych pracujących w kogeneracji.
Inwestycja, w przypadku której emisje przekroczyłyby 550 g CO2/kWH, będzie mogła być sfinansowana w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku wysp, gdy chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego lub gdy projekt realizowany poza obszarem UE przyczyni się do walki z ubóstwem w regionie.
Europejski Bank Inwestycyjny jest własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie, z przeznaczeniem na projekty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu norm środowiskowych zarówno w UE, jak i w krajach sąsiedzkich lub rozwijających się. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na programy i projekty realizowane w UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.