Największymi zagrożeniami rozwoju gospodarczego Chin są rosnące długi samorządów lokalnych, niska efektywność przedsiębiorstw państwowych i niezgodne z prawem zwolnienia podatkowe, wynika z ostatniego raportu Państwowego Urzędu Audytu (PUA).
Zobowiązania finansowe samorządów 18 prowincji wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o 13 proc., osiągając 3,85 bln juanów (625 mld dolarów) na koniec ubiegłego roku - wynika z raportu PUA, najwyższego chińskiego organu kontroli państwowej.
O niebezpieczeństwie szybkiego wzrostu długów samorządów świadczy fakt, że 46 proc. zakumulowanych zobowiązań finansowych zostało podjętych po 2011 r.- napisał we wnioskach główny rewident, Liu Jiayi, który w czwartek przedstawił raport.
W czterech prowincjach oraz w ośmiu wielkich miastach, będących prowincjonalnymi stolicami, odnotowano wzrost zadłużenia narastającego w tempie większym, niż 20 proc. rocznie w ciągu ostatnich dwóch lat. W tych regionach ustalono również najwyższą stopę procentową dla regionalnych papierów dłużnych, dochodzącą do 65 proc. - podaje raport.
Niektóre samorządy źle oszacowały swoje przychody i na obsługę starych długów oraz pokrycie zobowiązań finansowych z tytułu odsetek brały kolejne pożyczki. Na przykład, na pokrycie długów, związanych z finansowaniem budowy autostrad pobrano w 2012 r. około 45,4 mld juanów nowych kredytów - napisał Liu.
Audyty wykonane w 53 centralnych przedsiębiorstwach państwowych, wykazały, że ich konkurencyjność rynkowa jest niska a stopa zwrotu zainwestowanego kapitału spadła z 10,9 proc. w 2010 r. do 6,4 w 2012 r. Spadek ten w pewnej mierze wynika z załamania koniunktury w gospodarce chińskiej, ale w głównej mierze spowodowany jest złym systemem zarządzania - wynika z raportu.
Wśród badanych spółek w 21 przypadkach stwierdzono brak zgodności działania z chińskim prawem handlowym, a w 45 firmach - niewydolny system zarządzania spowodowany zbyt dużą machiną biurokratyczną, mającą 11 poziomów w swej strukturze.
W 1780 firmach spośród badanych najważniejsze decyzje podejmowano nie spełniając wymogów wewnętrznych procedur, co spowodowało straty o szacunkowej wartości ponad 4,56 mld juanów.
Niektóre przedsiębiorstwa fałszowały dane dotyczące wielkości sprzedaży i kosztów własnych, aby osiągnąć wyniki zgodne z planem lub w celu uniknięcia podatków - poinformował Liu.
Kontrole wykazały również, że niektóre firmy przeinwestowały w bazę produkcyjną polisilikonu, energii wiatrowej i chemicznego przetwarzania węgla. 45 projektów o całkowitej wartość inwestycji 58,3 mld juanów rozpoczęto w 2011 r. bez odpowiedniej zgody organów państwowych - stwierdził Liu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.