Ceny gazu dla największych odbiorców tego surowca zostaną uwolnione w momencie wejścia w życie tzw. obliga giełdowego dla gazu, komunikat w tej sprawie zostanie wydany w pierwszej połowie lipca - poinformował prezes URE Marek Woszczyk.
- W pierwszej połowie lipca wydamy komunikat zawierający zamiar ogłoszenia uwolnienia z chwilą wejścia w życie obliga giełdowego, razem z zakresem tego zwolnienia - powiedział w piątek Woszczyk. Jak dodał, Urząd Regulacji Energetyki kończy prace nad określeniem podmiotów objętych tym zwolnieniem. W efekcie, stawki, po których sprzedawcy dostarczają tym odbiorcom gaz, nie będą już musiały być zatwierdzane przez regulatora, czyli URE.
- Kryterium zwalniania będzie wielkość zużycia. Im większy odbiorca tym łatwiej poradzi sobie na wolnym rynku - podkreślił prezes URE. To będą najwięksi odbiorcy gazu, stanowiący na pewno nie mniej niż 30 proc. rynku gazu - dodał Woszczyk. Wyjaśnił, że intencją jest, by uwolniona została część rynku odpowiadająca początkowej wielkości obliga - czyli obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę, który wprowadza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Ustawa została już przyjęta przez Sejm, zajmuje się nią Senat. Nowe prawo wprowadza 30-proc. obligo w momencie wejścia w życie, od początku 2014 r. ma ono wynosić 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. - 70 proc.
Zdaniem prezesa URE, nie ma już ograniczeń natury prawno-administracyjnej, by odbiorcy zaopatrywali się w gaz za pośrednictwem działającego od pół roku rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii. - Jest to instrument i narzędzie, można tam obracać zarówno małymi, jak i wielkimi wolumenami - podkreślił Woszczyk.
Decyzja Prezesa URE w praktyce będzie dotyczyła wyłącznie PGNiG, które sprzedaje ponad 90 proc. gazu w Polsce. Od lutego 2013 r. inne firmy, posiadające koncesje na obrót gazem, nie są objęte taryfowaniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.