Maszyny, narzędzia górnicze, automatyka, elektronika, urządzenia klimatyczne i wentylacyjne oraz środki ochrony osobistej - to wszystko można było oglądać podczas tegorocznych 20. Międzynarodowych Targów Górniczych Ugol Rossii & Mining, kóre odbyły się w dniach od 4 do 7 czerwca br. w Nowokuźniecku, stolicy zagłębia węglowego Kuzbas w Rosji.
Impreza była jak zwykle okazją do prezentacji sprzętu i technologii wykorzystywanych przy wydobyciu i obróbce górniczej, a także wymiany poglądów pomiędzy ekspertami z dziedziny przemysłu wydobywczego i branż pokrewnych. Targi w Nowokuźniecku zyskały sobie opinię jednej z najważniejszych wystaw górniczych na świecie. Oprócz ponad 300 wystawców z Federacji Rosyjskiej, w imprezie wzięło także udział 190 wystawców z 21 krajów, reprezentujących górnictwo głębinowe i odkrywkowe. Szczególnie mocno swą obecność akcentowały polskie firmy, które do Nowokuźniecka przyjechały w ramach Branżowego Programu Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Swoje produkty wystawiły: Apator Mining, Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel, Demetrix, Eltel, Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser, a także Grupa Famur, Grupa Powen-Wafapomp, Hydrotech, Ponar Wadowice, Martech-Plus, Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka oraz Stalkowent.
- Nasi przedsiębiorcy prezentowali się zarówno w ramach polskiego stoiska narodowego, jak i poprzez ekspozycje indywidualne. Warto jednak pochwalić się faktem, że polskie stoisko narodowe, o powierzchni niemal 200 m kw., było największym stoiskiem wewnętrznym na tegorocznych targach - przyznaje Agata Borkowska-Zielińska, wiceprezes Polskiej Techniki Górniczej, organizator wyjazdu polskich przedsiębiorców.
Nowokuźnieckim targom towarzyszyła tym razem branżowa konferencja promocyjna pod hasłem "Globalne wyzwania współczesnego górnictwa - oferta polskich producentów maszyn i urządzeń", którą poprowadził prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa i przewodniczący Światowego Kongresu Górniczego. Warto dodać, że stoisko polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych zostało nagrodzone przez organizatora imprezy - Kuzbass Fair za najlepszą prezentację ekspozycji narodowej.
- To bardzo ważne, bowiem od początku targów polskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno zwiedzających, jak i pozostałych wystawców, co zaowocowało nawiązaniem licznych kontaktów handlowych - dodaje Borkowska-Zielińska.
Godny podkreślenia jest również fakt, że na targach w Nowokuźniecku nie było widać kryzysu. Z edycji na edycję wystawia się tam coraz więcej firm, rośnie przy tym powierzchnia wystawiennicza. Dla pocieszenia warto dodać, że te same tendencje towarzyszą organizacji kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach, które zaplanowano na 10-13 września br.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A Kopex zaspał?