KGHM zamierza do końca 2013 roku wykonać sześć otworów wiertniczych w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym na terenie powiatu bolesławieckiego (Dolnośląskie), możliwe są też kolejne w przyszłym roku.
- W 2013 r. wykonamy sześć otworów wiertniczych mających na celu rozpoznanie złoża i ustalenie jego granic. W zależności od uzyskanych wyników zakładamy możliwość realizacji jeszcze trzech otworów na początku przyszłego roku, będą one miały charakter rozpoznawczy dla złoża miedzi i badawczy dla potrzeby oceny warunków hydrogeologicznych górotworu - informuje Maria Waszkis z Departamentu Komunikacji KGHM. - Uzyskane wyniki z wierceń są pozytywne, zakładane udokumentowanie 1,5 mln ton miedzi w zasobach geologicznych jest cały czas realne i nie widzimy większych zagrożeń dla realizacji tego celu. Oszacowane średnie parametry jakościowe rudy w zasobach geologicznych na poziomie ok. 1,5 proc. miedzi i 48 gram srebra na tonę są bardzo korzystne i mamy nadzieję, że nie ulęgną istotnej zmianie po zakończeniu badań
Odwierty mają określić zawartość rudy w złożu, wielkość złoża, a także zawartość metali szlachetnych czyli srebra i złota. Były i są prowadzone na tzw. złożu Wartowice, gdzie może powstać nowa kopalnia KGHM, jak uważa miejscowy samorząd. Zarząd KGHM nie podziela jego prognoz. Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź Dorota Włoch przyznała ostatnio PAP, że budowa nowej kopalni jest w tym rejonie możliwa, ale dopiero po dokładnym przeanalizowaniu złoża i spełnieniu warunków ekonomicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Redakcjo! W tytule jest błąd!!!