Rozpędza się ogólnopolski konkurs Rzeka Roku, ogłoszony przez Klub Gaja. Konkurs jest częścią programu Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę, który zachęca Polaków do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów.
Napłynęło już 45 zgłoszeń i - jak informuje Klub Gaja - wciąż nadchodzą kolejne.
- Wszystkie nadesłane zgłoszenia zawierają obszerne i ciekawe opisy, które podkreślają znaczenie rzek w przyrodzie, ale także w historii danej miejscowości w przeszłości i współcześnie. Bardzo cieszy nas duży udział organizacji społecznych. Liczymy na to, że przykłady, które konkurs nagłośni, zachęcą do lokalnych działań innych - wyjaśnia Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę.
Swoje typy zgłaszają osoby indywidualne, szkoły, placówki wychowawcze, stowarzyszenia społeczne i przyrodnicze, urzędy miast.
Zarząd Mienia m.st. Warszawy (zgłosił odcinek Wisły w centrum aglomeracji warszawskiej); Urząd Miasta Zielonka (woj. mazowieckie, zgłosił rzekę Długą związaną z międzygminnym "Partnerstwem na rzecz rozwoju doliny rzeki Długiej"); Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce (woj. śląskie, zgłosiła potok Krężelka - jeden z nielicznych w Polsce należący do zlewiska Morza Czarnego!); Przedszkole nr 208 w Łodzi (woj. łódzkie, zgłosiło rzekę Jasień); Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (woj. zachodniopomorskie, zgłosiło rzekę Wiśniówkę); Liga Ochrony Przyrody w Katowicach (woj. śląskie, zgłosiła rzekę Mleczną) czy Stowarzyszenie "Ab Ovo" (woj. małopolskie, zgłosiło rzekę Rabę)...
Czterokrotnie zgłoszono Wisłę, dwukrotnie Białą Przemszę i Czarną Przemszę (na terenie woj. śląskiego); rzekę Parsętę (na terenie woj. zachodniopomorskiego); rzekę Bóbr (woj. dolnośląskie); rzekę Rabę (woj. małopolskie) i rzekę Świder (woj. mazowieckie).
Spośród nadesłanych zgłoszeń, do 28 czerwca jury konkursu (biolog, wędkarz, fotograf, dziennikarz i przedstawiciele Klubu Gaja) wybierze 11 najciekawszych. We wrześniu na www.zaadoptujrzeke.pl odbędzie się głosowanie na laureatkę konkursu, która zdobędzie tytuł Rzeki Roku 2013.
Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W galerii: Polskie rzeki (zdjęcia: Krystian Krawczyk, Jarosław Galusek, Andrzej Bęben, Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.