Polska stworzyła bariery polityczne przed rosyjskimi firmami zainteresowanymi zakupem zakładów azotowych w Tarnowie - uważa przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko. Jak podkreśliła, trudno zrozumieć takie działania ze strony polskiego rządu.
Matwijenko spotkała się w niedzielę w Niżnym Nowogrodzie z przebywającym z trzydniową wizytą w Rosji marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem w związku z odbywającym się w tym mieście V Forum Regionów Polska-Rosja na temat kultury i nauki.
Przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji zarzuciła polskiemu rządowi, że ten stworzył bariery polityczne przed rosyjskimi firmami, które chciały zakupić pakiet większościowy Grupy Azoty. - Polska stworzyła bariery polityczne przed rosyjskimi firmami, bowiem niektóre firmy rosyjskie nie zostały dopuszczone do przetargu dotyczącego zakupu polskich zakładów azotowych w Tarnowie - powiedziała Matwijenko.
Jak podkreśliła, "z punktu widzenia globalnego rynku trudno takie działania wytłumaczyć".
Borusewicz, odpierając rosyjskie zarzuty podkreślił, że to Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny w Grupie Azoty i w strategicznym interesie państwa polskiego nie jest ich sprzedaż. Ponadto - jak zaznaczył - rosyjski koncern chemicznego Acron chciał dokonać "wrogiego przejęcia" pakietu większościowego akcji Grupy Azoty.
- To była próba wrogiego przejęcia, gdyż tej firmy nie wystawialiśmy na sprzedaż - oświadczył Borusewicz.
W kwietniu Newsweek napisał, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu. Były prezydent wyjaśniał wtedy, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i - przy innej okazji - premierowi.
Szef rządu w reakcji na publikację Newsweeka oświadczył, że sprzedaż Azotów Tarnów rosyjskiemu Acronowi byłaby wbrew narodowym interesom Polski. Przyznał też, że o zainteresowaniu Acronu Azotami informował go Kwaśniewski.
Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. Zamiary koncernu Acron dotyczące zakupu udziałów Azotów Tarnów przyspieszyły konsolidację spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała w połowie maja ub.r. do sprzedaży akcji ZA Tarnów. W wyniku tego wezwania chciała osiągnąć 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
Zarząd Azotów ocenił to wezwanie negatywnie. Skarb Państwa wystąpił z pomysłem fuzji Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy. Jak określił to później wiceminister skarbu Rafał Baniak, wezwanie Acronu było "katalizatorem" dla takiej aktywności Skarbu Państwa w tym procesie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.