Nowe technologie to przyszłość polskiego górnictwa. Służą nie tylko racjonalizacji kosztów i zwiększeniu rentowności kopalń. Są również przyjazne środowisku i pozwalają zachowywać najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy górników. PG Silesia od ponad dwóch lat, przy wsparciu polskich ekspertów w zakresie dostawy sprzętu i rozwiązań technologicznych dla górnictwa, modernizuje kopalnię, tworząc nowoczesne, dochodowe i przyjazne przedsiębiorstwo wydobywcze.
Stałe inwestycje w zaawansowane rozwiązania technologiczne są konieczne w przedsiębiorstwach chcących budować konkurencyjną pozycję w Polsce czy poza granicami kraju. Szczególnie w trudnych sektorach gospodarki, jakim jest niewątpliwie górnictwo. Rynek w czasie kryzysu oczekuje bowiem nie tylko wydajności i optymalizacji cenowej, ale stawia poprzeczkę wyżej, wymagając rozwiązań bezpiecznych i przyjaznych dla otoczenia.
Mając świadomość istoty inwestycji w najnowocześniejsze technologie wydobywcze oraz działając w sposób odpowiedzialny społecznie, czechowickie przedsiębiorstwo wydobywcze PG Silesia w przeciągu ostatnich dwóch lat przeznaczyło ponad pół miliarda złotych na ogólną modernizację kopalni. Cel - PG Silesia liderem polskiego sektora górniczego w zakresie wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. Działania objęły m.in. rewitalizację kopalni, zakup nowoczesnego sprzętu, zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz wdrożenie rozwiązań przyjaznych środowisku.
Inkubator nowoczesnych technologii
Inwestycje w zaawansowane technologie, choć mają charakter długoterminowy i mogą zwrócić się dopiero po kilku latach, są niezbędne dla bieżącej budowy rentowności kopalń. Zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy, pozwalają na realizację działań i celów trudnych oraz kosztowniejszych w realizacji przy wykorzystaniu starszych technologii, a tym samym zwiększają wydajność przedsiębiorstwa. Inwestycje te jednak muszą odpowiadać zapotrzebowaniu kopalni i być gruntownie przeanalizowane pod kątem przyjętej strategii. PG Silesia, jako swoisty inkubator nowoczesnych technologii, z chęcią wdraża zaawansowane rozwiązania informatyczne, jak np. system e-kopalnia, w który wyposażony został kompleks wydobywczy. System e-kopalnia pozwala na zdalny nadzór i diagnostykę stanu technicznego maszyn górniczych oraz wspomaga prawidłowe kierowanie stropem eksploatowanej ściany. PG Silesia stawia również na kompletne rozwiązania, takie jak wyposażenie elektryczne i mechaniczne zespołów urabiających (kombajnów) do drążenia wyrobisk korytarzowych. Kompletność systemu znacznie wpływa na funkcjonalność użytkowania i daje gwarancję właściwego współdziałania wszystkich jego elementów.
Do końca roku zakończone zostaną kolejne inwestycje na kwotę kilkuset milionów złotych, wpisujące się w założoną strategię rozwoju PG Silesia. Oddany zostanie do ruchu m.in. nowy węzeł wzbogacania miału w cyklonach cieczy ciężkiej - technologia ta jest prawie nieobecna w Polsce, powszechnie wykorzystywana na świecie, uważana za jedną z najnowocześniejszych oraz przyjazna środowisku naturalnemu.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Od momentu przejęcia przez czeskiego inwestora w PG Silesia dokonanych zostało wiele istotnych zmian, prowadzących do przekształcenia kopalni w firmę dochodową i korzystającą z nowoczesnych technologii. Wydobycie z zachowaniem najwyższych standardów efektywności i bezpieczeństwa pracy górników to priorytet dla zarządzających przedsiębiorstwem, którzy w wyniku podjętych inwestycji oraz wprowadzonego modelu organizacji produkcji i zarządzania kosztami już w znaczny sposób zwiększyli produkcję, a tym samym konkurencyjność kopalni.
***
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. produkuje wysokiej jakości węgiel kamienny, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego sprzedaje gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, dostarcza także rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych, popiołu i pyłów dymnicowych.
Spółka aktualnie eksploatuje i modernizuje głębinową Kopalnię Węgla Kamiennego Silesia, zlokalizowaną w obszarze górniczym Czechowic-Dziedzic, z zasobami bilansowymi przekraczającymi 500 mln t węgla niskosiarkowego.
Energetický a průmyslový holding a. s. jest wiodącym inwestorem strategicznym w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Przedsiębiorstwa należące do holdingu działają m.in. w branży produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, jej dystrybucji i sprzedaży klientom końcowym, obrotu energią elektryczną, cieplną i gazem, a także w branży wydobycia węgla. Za pośrednictwem swojej niemieckiej spółki MIBRAG, której udziałowcem jest również koncern energetyczny CEZ, grupa eksploatuje rocznie 20 mln t węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
:( przecież miała być zamknięta,,nam się nie opłacało,,a czechom się opłaca i to w tym złodziejskim kraju!!!!!!!