Cyfry nie kłamią - wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdzili znani analitycy, dane opublikowane w czwartek przez Urząd Statystyczny Australii pokazują, że wieloletni boom na inwestycje górnicze dobiega właśnie końca - pisze Cecilia Jamasmie w portalu mining.com.
Wskaźnik CAPEX, czyli wydatki inwestycyjne, których szczyt odnotowano w połowie 2012 r., ustabilizował się przez następne pół roku, by stopniowo zanurkować w pierwszym kwartale 2013 r. Odbiło się to na wynikach kwartalnych Australii stratą 1,5 mld dol.
Wydatki inwestycyjne w górnictwie spadły o 6,2 proc. (1,47 mld dol.) od stycznia do marca. Urząd statysytyczny skorygował już prognozę CAPEX na pierwsze półrocze o sumę 872 mln dol. lub 1,8 proc.
Wszystko to oznacza, że trwająca wciąż dyskusja w kwestii, czy górniczy boom powróci wzrostami w 2013, 2014 czy może w 2015 roku, nie ma już żadnego sensu. "Otóż boom ten zakończył się w zeszłym roku" - wyrokuje publicystka mining.com.
W innych branżach niż surowcowa, inwestycje także ucierpiały w pierwszym kwartale tego roku, spadając do najniższego poziomu od prawie 60 lat, jeśli liczyć je w stosunku do wielkości PKB Australii - alarmuje mining.com.
Ekonomiści uspokajają jednak, że gospodarka Australii ciągle ma się całkiem nieźle a przedsiębiorcy nie zmniejszyli drastycznie zakładanych na przyszłość wydatków. Wpradzie prywatny kapitał inwestował w pierwszym kwartale słabiej niż przewidywano, niemniej w sumie na rok podatkowy 2013-2014 planuje zwiększyć zaangażowanie finansowe, w tym również nieznacznie w inwestycje sektora górniczego.
Według prognoz ABS już w drugim kwartale tego roku nastąpi 16-procentowy wzrost wydatków inwestycyjnych (w porównaniu do początku roku) a 12 miesięcy zamknie się średniorocznym wzrostem 4 proc.
Główny ekonomista banku Barclays ocenia: - W przyszłym roku tylko w usługach można spodziewać się istotnego zwiększenia nakładów. Producenci są ostrożni i wciąż liczą się z ograniczaniem inwestycji.
Inwestycje górnicze były w ostatnich latach kołem zamachowym australijskiej gospodarki, wypracowując około 8 proc. PKB.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.