Światowe agencje donoszą z Chin, że mimo spowolnienia gospodarczego w tym kraju, chiński import miedzi i koncentratu zwiększył się w tym roku o 37 procent. W pierwszych czterech miesiącach tego roku własna produkcja wyniosła 3 060 000 t. miedzi. Z czego 23 074 t. pochodziło z dostaw z Indonezji.
Kłopoty zaczęły się już z początkiem roku, kiedy na światowym rynku zaczęło brakować złomu miedzi i szereg chińskich hut zaczęło mieć trudności z wykorzystaniem swoich mocy produkcyjnych.
Na dodatek w połowie maja nastąpiła katastrofa górnicza w największej Indonezyjskiej odkrywkowej kopalni miedzi Grasberg. Zawalił się tam podziemny chodnik prowadzący do pomieszczeń szkoleniowych załogi. Zginęło 28 górników. Choć wypadek ten nie miał wpływu na techniczne możliwości eksploatacji złoża, wydobycie rudy zostało zawieszone na czas nieokreślony. Sytuacja ta jeszcze bardziej pogłębiła trudności chińskich hut, których produkcja miedzi rafinowanej przekroczyła już poziom 600 tys. t. miesięcznie. Do tego dochodzi rekordowy w minionym roku import w ilości ok. 3,4 mln t.
W tej sytuacji Chiny przystąpiły do aktywnych starań o dostawy koncentratu miedzi z mongolskiej kopalni Oyu Tolgoi, położonej w odległości tylko 80 km od chińskiej granicy. Pierwsze dostawy koncentratu do Chin przewidziane są na koniec czerwca. Docelowe wydobycie tej kopalni ma w ciągu najbliższych kilku lat osiągnąć poziom 450 tys. ton miedzi i kilkunastu ton złota. Koncern Rio Tinto, będący większościowym właścicielem tej kopalni oczekuje od mongolskiego rządu aprobaty dla tej transakcji. Wobec zażegnania dotychczasowych sporów dotyczących finansowania tej inwestycji i związanych z tym wzajemnych relacji, zgoda taka powinna zostać udzielona bez większych problemów. Pierwsze transporty koncentratu mają być dostarczane w trzytonowych workach pod nadzorem chińskich urzędników.
Na ogół zgodne są przewidywania, że sytuacja ta nie wpłynie znacząco na ceny miedzi na rynkach światowych. Przede wszystkim dlatego, że znacznie zwiększony chiński popyt na ten metal zostanie zaspokojony z ich własnej produkcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.