Cztery nowe Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych uruchomiono na Dolnym Śląsku. W sumie w regionie jest ich już 40. W czerwcu tego roku ma zacząć działać kolejna.
Dwie kompostownie do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów wybudowano w Lubkowie w gminie Warta Bolesławiecka i w Jędrzychowicach w gminie Zgorzelec.
W Krynicznie pod Środą Śląską powstała instalacja przystosowana do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, natomiast na południu regionu w Ścinawce Dolnej w gminie Radków uruchomiono składowisko oraz sortownię odpadów.
Jak powiedział PAP członek zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz nowe instalacje to efekt realizacji Wojewódzkiego Programu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego 2012. - Mamy na Dolnym Śląsku więcej inwestycji prywatnych podmiotów w tej branży, dzięki czemu wszystko idzie zgodnie z planem i jesteśmy coraz bliżsi realizacji unijnych dyrektyw w kwestii gospodarki odpadami - dodał Chlebosz.
W czerwcu 2013 r. piąta nowa instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych ma zostać uruchomiona w Jaroszowie w gminie Strzegom.
Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy wszystkich odpadów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.