Pierwsza część piątkowej (24 maja) sesji na Wall Street przyniosła spadki i chociaż później zostały one zniwelowane, to jednak po raz pierwszy od pięciu tygodni indeksy zanotowały cały tydzień na minusach.
Powodem pogłębiających się słabych nastrojów są obawy, że Fed może wkrótce rozpocząć wygaszanie procesu luzowania polityki monetarnej.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,06 proc., do 15.303,10pkt.
Nasdaq stracił 0,01 proc. i wyniósł 3.459,14 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 0,06 proc., do 1.649,60 pkt.
Przecenę akcji w tym tygodniu wywołał komunikat Rezerwy Federalnej z majowego posiedzenia FOMC. Wynika z niego, że wśród amerykańskich bankierów centralnych rośnie prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach.
Słabsze nastroje to również efekt rozczarowujących danych z chińskiej gospodarki, gdzie w maju indeks PMI w przemyśle spadł poniżej 50 pkt, granicznego poziomu wskazującego na kurczenie się sektora. Inwestorom słabsze dane z chińskiej gospodarki zrekompensowały jednak dobre dane z gospodarki USA, gdzie, jak wynika z czwartkowych raportów, odnotowano dalszą poprawę na rynkach pracy i nieruchomości.
- Rynki zmierzają do korekty, a ceny akcji w kierunku bardziej przekonywujących poziomów. Komunikat Fedu wywołał zmianę w nastawieniu inwestorów i przywrócił większą ostrożność, której brakowało ostatnio - ocenił Peter Kenny, analityk Peter Knight.
- Kilka najbliższych sesji będzie krytyczne dla rynków akcji. Zdecyduje się wtedy, czy reakcja inwestorów na ostatnie informacje jest czasowa i krótkoterminowa, czy będziemy mieli do czynienia z początkiem bardziej fundamentalnej korekty - uważa Rebecca O'Keeffe, szefowa działu inwestycji w Interactive Investor.
Z kolei Tony Dwyer, szef strategów rynkowych z Cannacord Genuity, jest zdania, że giełda weszła w fazę nieco opóźnionej korekty. Jednak jego prognoza dla S&P 500 na koniec 2013 roku to 1.955 pkt.
Realizowany przez amerykański bank centralny program luzowania ilościowego, obejmujący obecnie skup aktywów wartych miesięcznie 85 mld USD, jest uważany za główną przyczynę dynamicznych wzrostów na amerykańskich giełdach w ostatnim czasie. Indeks S&P od początku roku wzrósł blisko 16 proc., w międzyczasie ustanawiając nowe historyczne rekordy wysokości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.