Sejm RP uczcił 140 rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego nadaniem w dniu 21 maja Jego imienia sali nr 12 w budynku komisji sejmowych.
Odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy wejściu do tej sali przewodniczyła marszałek Ewa Kopacz, która ceremonii tej dokonała wraz ze stryjecznym wnukiem Bronisławem Korfantym.
Zabierając głos marszałek zwróciła uwagę na to, że "wśród twórców II Rzeczpospolitej nie sposób pominąć Wojciecha Korfantego. Swoją polskość odkrył w latach młodzieńczych, by stać się niestrudzonym wojownikiem o ojczyznę. Marszałek Sejmu podkreśliła także, że niezrównany entuzjazm Korfantego połączony z głęboką troską o niepodległą Polskę uczynił zeń polityka cieszącego się dużym autorytetem i estymą.
Następnie w sali tej odbyła się sesja wspomnieniowa poświęcona Jego osobie.
Z tej okazji na stronach internetowych Sejmu RP przypomniano, że uroczystość ta stała się częścią obchodów 140. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. 19 kwietnia Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia tego wydarzenia. Wojciech Korfanty był posłem do Reichstagu w latach 1903-12 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu w latach 1903-18, gdzie reprezentował Koło Polskie.
25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Wojciech Korfanty w 1920 r. został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. W 1921 r. stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy. Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r., a jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.