Kompania górnicza HD Mining z siedzibą w Vancouver, która w październiku zeszłego roku wynajęła 2 tys. górników z Chin do pracy w kanadyjskiej kopalni, działała zgodnie z prawem i może nadal zatrudniać obcokrajowców - orzekł we wtorek (21 maja) kanadyjski sąd federalny.
Przedsiębiorca zainwestował 300 mln dol. w projekt wydobywczy w prowincji Kolumbia Brytyjska w płn-zach. Kanadzie. Sąd obradował po skardze prawnej, którą złożyły dwie centrale związkowe, zarzucając rządowi kraju i pracodawcy, że nie było konieczności szukania pracowników za granicą, jeśli kanadyjscy górnicy byli dostępni na rynku pracy i mogli zaspokoić potrzeby kompanii.
Sprawa zmusiła władze do zbadania okoliczności, w jakich zagraniczni górnicy zostali sprowadzeni do Kanady. Wzięto też pod lupę przepisy kanadyjskiego programu pracy tymczasowej dla cudzoziemców.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień prawnych było sformułowanie umieszczone w publicznym ogłoszeniu o pracy, w którym pracodawca postawił kandydatom na górników wymóg... płynnej znajomości języka mandaryńskiego. Przy okazji wyszło na jaw, że kilka agencji zatrudnienia oferowało Chińczykom pracę w Kanadzie w zamian za skandalicznie niskie wynagrodzenie.
Wszystkie wątpliwości i zarzuty zostały odrzucone we wtorkowym wyroku. Jak stwierdza triumfująca kompania HD Mining na swojej stronie korporacyjnej www.hdminingintl.com, orzeczenie sądu oznacza "całkowitą rehabilitację" pracodawcy, do której udało się doprowadzić "wielkim kosztem", za cenę "poważnych pytań, jakie postawiono wobec międzynarodowej wspólnoty inwestorów".
Prezes kompanii Penggui Yan ocenił, że sąd ostatecznie odrzucił argumenty związkowców, jakoby jego spółka nie podjęła "wystarczających wysiłków" w celu zatrudnienia obywateli Kanady oraz że rzekomo "stawiała nadmiernie wygórowane wymagania na stanowiska wymagające niskich kwalifikacji" a także jakoby zmierzała do "nieuzasadnionego zaniżania wynagrodzeń".
Biuro federalnej minister ds. społecznych i oświaty Diane Finley wydało komunikat, w którym zapewnia, że rząd uszanuje wyrok sądowy. Jdnocześnie minister podkreśliła: - Rząd nasz podejmuje zdecydowane działania na rzecz kanadyjskich pracowników, aby zreformować program tymczasowego zatrudnienia cudzoziemców w taki sposób, aby pierwszeństwo przy rekrutacji zawsze przysługiwało obywatelom Kanady.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.