Jak poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego, pracownicy WUG przygotowali poradnik dla przedsiębiorców górnictwa otworowego. Dotyczy on kwalifikacji dozoru niższego i średniego.
Urząd przypomina, że wraz z wejściem w życie nowej Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze pojawiły się wątpliwości dotyczące kwalifikacji osób wykonujących czynności w średnim i niższym dozorze ruchu w zakładach górnictwa otworowego. W dawnym porządku prawnym stwierdzania i kontrole wymogów w tym zakresie spoczywało na organach nadzoru górniczego.
Ustawodawcy uznali, że taki gorset formalny nie zapewnia elastyczności w stawianiu wymogów kwalifikacyjnych oraz dostosowania ich do realiów konkretnej firmy wydobywającej kopaliny. W nowej ustawie takie uprawnienia oddano podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, a urzędom górniczym pozostawiono stwierdzanie kwalifikacji osób dozoru wyższego i kierownictwa zakładów. Był to wstęp do postępującej obecnie deregulacji niektórych zawodów.
W związku z tą sytuacją przedsiębiorcy zainteresowani dobrym wykonywaniem swoich nowych zadań w ubiegłym roku kierowali do WUG pytania, jak należy je wykonać.
Prezes WUG zadecydował, że w ramach działalności prewencyjnej i upowszechniania dobrych praktyk należy przygotować merytoryczny poradnik dla przedsiębiorców górnictwa otworowego. Zadanie to zostało wpisane do strategii działania nadzoru górniczego. Projekt przygotowany przez merytoryczne departamenty WUG został 21 maja br, zaakceptowany i podpisany przez prezesa WUG. "Przewodnik dla przedsiębiorców górnictwa otworowego" jest dostępny na stronie internetowej WUG i do pobrania pod tym linkiem.
Kwalifikacje adekwatne do powierzonych zadań są filarem bezpiecznego prowadzenia ruchu w zakładzie górniczym. Na osobach dozoru ruchu i kierownictwie spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy i ochrony zdrowia górników, optymalne zagospodarowanie złóż kopalin oraz ograniczenia uciążliwości oddziaływania zakładu na ludzi i środowisko. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawniczego poradnika precyzując wymogi, które powinni postawić swoim pracownikom. Informacje zawarte w poradniku nie są źródłem prawa i nie mają wiążącej mocy prawnej. Warto je zatem zastosować, ale nie ma takiego obowiązku. Zatrudnianie w ruchu zakładów górniczych albo zakładów osób o odpowiednich kwalifikacjach jest jednym z filarów bezpiecznego prowadzenia ruchu w zakładzie górniczym lub zakładzie. Osoby te, m.in. osoby dozoru ruchu, poprawiają stan bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników, zapewniają optymalne zagospodarowanie złóż kopalin oraz ograniczają uciążliwości oddziaływania zakładu górniczego albo zakładu na ludzi i środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.