Są pierwsi na miejscu wypadków. Górnicy nie raz i nie dwa byli świadkami sprawności jego działania. Mowa o systemie ratownictwa medycznego, zwanego popularnie pogotowiem ratunkowym. W Jastrzębiu Zdroju od 27 do 29 maja przeprowadzone zostaną Otwarte Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym.
Jak "otwarte", to nie tylko dla ekip z województwa śląskiego. O miano mistrza będzie rywalizowało kilkanaście doborowych zespołów ratownictwa medycznego z całego kraju, w tym trzy z Warszawy.
Wiedza i sprawność działania startujących będzie weryfikowana w siedmiu konkursach ocenianych przez licencjonowanych sędziów.
- Jeden z nich z pewnością będzie dotyczył pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym. I to mogę wyjawić. Zespoły ratownicze dopiero w dniu konkursowym dowiedzą się, w jakiej pozorowanych akcjach będą uczestniczyć. Wszystkie zdarzenia zostały wymyślone i do tej pory jeszcze nikomu się nie przytrafiły, ale mogą się przecież wydarzyć. Ratownictwo medyczne musi być przygotowane na taką okoliczność. Dlatego ćwiczymy takie hipotetyczne sytuacje - wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
WPR jest najważniejszym i największym elementem systemu ratownictwa medycznego w województwie śląskim (jest też głównym organizatorem anonsowanych zawodów). Ambulansy WPR w ciągu roku wyjeżdżają do tzw. zdarzeń prawie 250 tysięcy razy. Swoim działaniem Pogotowie obejmuje trzy duże rejony (po około 800 tys. mieszkańców każdy): Katowice, Gliwice i Jastrzębie Zdrój.
Podczas Otwartych Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym sędziowie będą zwracać uwagę m. in. na zachowanie zasad bezpieczeństwa na miejscu pozorowanego zdarzenia, na postępowanie ratownicze, współpracę członków zespołu i przekazywanie poszkodowanych do szpitalnego oddziału ratunkowego. Wszystkie wyniki zostaną podane dopiero w dniu zakończenia zawodów. Wówczas także ulicami miasta przejedzie kawalkada ambulansów, a w Parku Zdrojowym ratownicy medyczni WPR zademonstrują publiczności... sztukę samoobrony (w pracy ratownika nieraz zdarza się, że pomocy trzeba udzielać agresywnym pacjentom).
Jednym ze współorganizatorów zawodów jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Honorowy patronat nad Otwartymi Mistrzostwami Śląska w Ratownictwie Medycznym objęli: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i wicemarszałek śląski Mariusz Kleszczewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.