Brazylia to jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów Ameryki Południowej. Obroty handlowe między Polską a Brazylią osiągnęły w ub.r. jeden z najwyższych poziomów w historii obustronnych kontaktów. Według polskich danych GUS za ub.r. wyniosły one 1 387,1 mln USD.
Szczególną atencją wśród polskich przedsiębiorców cieszą się prestiżowe targi MECSHOW, organizowane w mieście Serra w stanie Espírito Santo. Ubiegłoroczna, piąta ich edycja przyciągnęła rekordową liczbę odwiedzających - 17 tys. osób, co stanowi 10-procentowy wzrost w stosunku do lat ubiegłych. Uczestnicy targów mogli przyjrzeć się z bliska nowościom technologicznym z branży hutniczej i maszynowej, zwłaszcza najnowszej generacji maszynom i urządzeniom dla przemysłu wydobywczego, hutniczego i energetycznego.
Konferencje i warsztaty zaowocowały umowami i szansą na przyszłą współpracę.
Warto dodać, że w lutym br. rząd Brazylii zdecydował o redukcji ceł importowych na wybrane dobra kapitałowe, telekomunikacyjne i komputerowe. Sektorami, które skorzystają z redukcji taryf importowych w największym stopniu, są: przemysł morski, hutniczy, agrobiznes i metalurgia. Główne projekty inwestycyjne, do których realizacji zostaną wykorzystane towary z importu, to m.in. budowa stoczni w porcie Porto do Aću w stanie Rio de Janeiro, krochmalni kukurydzianej o zdolności przetwarzania 1,5 tys. t na dobę, znajdującej się w stanie Paraná, i huty w stanie Ceara, produkującej rocznie 600 tys. t stali walcowanej.
Z tym większym optymizmem przedsiębiorcy brazylijscy i ich europejscy partnerzy oczekują kolejnej edycji targów, które zaplanowano na 23-27 lipca br.
Na udział w targach MECSHOW 2013, jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez przemysłu górniczego, hutniczego i metalurgicznego na świecie, można uzyskać dofinansowanie w wysokości 75 proc. poniesionych kosztów. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki pn. "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dofinansowanie może być przyznane zwłaszcza na wynajem powierzchni wystawienniczej, projekt zabudowy stoiska i jego wykonanie, transport produktów z Polski na stoisko i z powrotem, podróż oraz zakwaterowanie dla 2 przedstawicieli firmy, obsługę techniczną stoiska, wykonanie upominków reklamowych, usługi tłumaczenia materiałów promocyjnych, karty wstępu oraz miejsca parkingowe, a także publikację artykułów na temat przedsiębiorstwa w prasie i serwisach branżowych przed i po targach.
Aby uzyskać dofinansowanie na udział w targach lub misji gospodarczej, należy spełnić wymagania formalne oraz złożyć w Ministerstwie Gospodarki wniosek na 30 dni przed imprezą, jednak nie później niż do 30 czerwca 2013 r.
Szczegółowe informacje o sposobie i warunkach uzyskania dofinansowania na udział w programie promocji (poddziałanie 6.5.2 PO IG) otrzymać można u doradców firmy VMG, strona internetowa: http://vmg.pl/brazylia/mecshow.html lub w Departamencie Wdrażania Programów Operacyjnych Ministerstwa Gospodarki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.