Robert Ciupa, pracownik katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.
Kierowanie przykopalnianym muzeum nowy dyrektor rozpocznie 1 lipca. W IPN pracował w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej w referacie edukacji historycznej. Jest współautorem (wraz z Moniką Komaniecką) książki "Szpiegowski arsenał bezpieki. Obserwacja, technika operacyjna, kontrola korespondencji jako środki pracy Służby Bezpieczeństwa".
Roman Ciupa w konkursie ogłoszonym przez Śląski Urząd Marszałkowski pokonał kilku konkurentów.
- Na razie pracuję jeszcze w IPN. Pracę w Muzeum zacznę najpewniej od 1 lipca. Chciałbym to i owo zmienić w jego działalności. Trzeba będzie ruszyć z większym impetem, rozszerzyć edukację historyczną wśród młodzieży i współpracę z muzeami regionalnymi. Chodzi o to, by popularyzować nie tylko wielkich bohaterów walki o wolność, ale także tych mało znanych, a którzy wnieśli wymierny wysiłek w odzyskanie wolności i niepodległości - wyjaśnił portalowi górniczemu nettg.pl nowo wybrany dyrektor Izby Pamięci Kopalni Wujek.
Roman Ciupa uważa również, iż jest najwyższy czas, by zebrać relację uczestników tamtych wydarzeń. Chciałby zaangażować do tego młodzież. To, co spisze, mogłoby zostać wydane drukiem.
Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek mieści się przy ul. Wincentego Pola 65 . Tuż obok, 16 grudnia 1981 r. pacyfikujący strajk pluton specjalny ZOMO zastrzelił 9 górników. Ma trzy sale ekspozycyjne, a w nich m.in.: eksponaty ukazujące historię Wujka przed 13 grudnia 1981r. i po. W części dotyczącej stanu stanu wojennego można zobaczyć inscenizacja starcia górnika z funkcjonariuszem ZOMO, makietę (dioramę) kopalni odzwierciedlającą wydarzenia z 16 grudnia w skali 1:100 wzbogacającą wyobraźnię dźwiękami z tamtych czasów: czołgów, helikopterów i wreszcie strzałów z broni maszynowej. Na końcu zwiedzania można zobaczyć dokumentalny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.