New World Resources (NWR), właściciel kopalni OKD z siedzibą w Ostrawie, wdraża wart 100 mln euro program krótkoterminowych środków w bieżącej działalności w celu wzmocnienia pozycji finansowej - czytamy w dzisiejszym (16 maja) komunikacie spółki, przesłanym do portalu górniczego.
W ciągu ostatnich dwóch lat średnia cena spot australijskiego twardego węgla koksującego spadła o ponad połowę. Według spółki, takie zmiany cen wywierają wpływ na cały przemysł i dla wielu konkurentów takie poziomy cenowe stały się niemożliwe do utrzymania.
- Okres, będący przedmiotem niniejszego przeglądu, był niezwykle trudny ze względu na pogorszenie się sytuacji na globalnych rynkach węgla koksującego, które rozpoczęło się w połowie 2011 r. i utrzymuje się także w 2013 r. Rynki węgla na całym świecie doświadczają najgłębszych i najdłuższych korekt w ciągu ostatnich 30 lat - wyjaśnia w swym oświadczeniu Gareth Penny, prezes zarządu NWR.
- W ciągu ostatnich dwóch lat średnia cena spot australijskiego twardego węgla koksującego spadła o ponad 50 proc., z ponad 330 dolarów za tonę do poniżej 160 dol. za tonę. Takie zmiany cen wywierają wpływ na cały przemysł i dla wielu naszych konkurentów te poziomy cenowe stały się niemożliwe do utrzymania. Co więcej, wierzymy, że wiele europejskich gospodarek będzie musiało dokonać dalszych poważnych korekt fiskalnych, a to zaważy na wzroście gospodarczym w przyszłości. Biorąc pod uwagę negatywny wpływ tych zewnętrznych zmian na wynik finansowy i operacyjny NWR, zarząd zdecydował o podjęciu agresywnych, ale niezbędnych kroków w celu zapewnienia stabilności bieżącej działalności i usytuowania NWR w taki sposób, by mógł on realizować swoje strategiczne plany. Do natychmiastowych kroków zalicza się wart 100 mln program krótkoterminowych środków w celu wzmocnienia pozycji finansowej NWR. Program zakłada, m.in. natychmiastową obniżkę wynagrodzeń w całej grupie o 10 proc. dodatkowe oszczędności wydatków inwestycyjnych (CAPEX) oraz odroczenie sprzedaży zapasów węgla energetycznego i aktywne zarządzanie kapitałem obrotowym. W wyniku przeglądu operacyjnego NWR rozpoczął proces zbywania swojej działalności koksowniczej, OKK. Przeprowadzamy również serię testów, aby zidentyfikować pojedyncze kopalnie lub części kopalń, których działalność może zostać zawieszona lub zbyta. Dalsze strukturalne środki mają na celu zmianę naszej górniczej spółki zależnej OKD w bardziej ekonomiczną i efektywną organizację. Uprościmy jej strukturę i scentralizujemy naszą działalność związaną z zarządzaniem. Rozpoczynamy redukcję personelu administracyjnego. Nowa struktura powinna być wprowadzona i zacząć przynosić korzyści do końca roku. W konsekwencji zaktualizowaliśmy nasze cele operacyjne na 2013 r. w celu uwzględnienia przeciągających się trudnych warunków handlowych i presji cenowych, jak i środków opisanych powyżej.
Nasz strategiczny cel, zakładający osiągnięcie pozycji lidera w wydobyciu i sprzedaży węgla koksującego w Europie do 2017 r. obejmuje podwojenie naszej sprzedaży węgla koksującego i dostarczenie szerszej grupie klientów z europejskiego rynku stali pełnego zakresu jakościowego węgla koksującego. Pozostajemy w pełni oddani tej strategii i nasze zainteresowanie węglem koksującym zarówno w regionie, jak i na rynkach zamorskich pozostaje niezmienione.
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, z dużą przyjemnością informuję, że po raz pierwszy w naszej historii zgłoszono mniej niż sześć wypadków, powodujących przerwę w pracy, na milion przepracowanych godzin w naszej działalności w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku. Niestety, dwa wypadki śmiertelne, które wydarzyły się w kwietniu, przypomniały nam, że nigdy nie możemy być zadowoleni z naszego poziomu bezpieczeństwa, dlatego musimy kontynuować nasze wysiłki, włączając w to promocję podejścia "bezpieczeństwo przede wszystkim" wśród naszych pracowników. NWR ma silną pozycję rynkową w Europie Środkowej, regionie, który stopniowo rozwija się w kierunku centrum produkcyjnego Europy. Spółka ma doskonałe stosunki ze swoimi klientami i sprawdzone połączenia logistyczne. Patrząc szerzej - w Europie coraz bardziej brakuje węgla koksującego (w szczególności najlepszej jakości twardego węgla koksującego), co jest niezależne od wzrostów i osłabienia w gospodarce. Każdego roku ponad 50 Mt węgla koksującego przybywa drogą morską na europejski rynek i ta liczba wzrośnie, ponieważ dostawy europejskiego węgla koksującego systematycznie się zmniejszają. Optymalizacja naszej bieżącej działalności, wraz z naszym doświadczeniem górniczym, wykwalifikowaną siłą roboczą, dyscypliną finansową i koncentracją na bezpieczeństwie, pozycjonuje nas dobrze w kontekście nieuniknionej poprawy na rynkach węgla metalurgicznego i realizacji naszych strategicznych planów - napisał w swym oświadczeniu Gareth Penny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.