Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty i nowe historyczne rekordy indeksu S&P 500. Amerykański indeks giełdowy wzrostami zakończył już osiem z ostatnich dziewięciu sesji.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,82 proc., do 15.215,25 pkt., Nasdaq wzrósł o 0,69 proc., do 3.462,61 pkt., a indeks S&P 500 zyskał 1,01 proc. i wyniósł 1.650,34 pkt.
Od początku roku indeks S&P 500 jest już na ponad 15-proc. plusie, wspierany przez korzystne dane z amerykańskiej gospodarki i wsparcie monetarne Rezerwy Federalnej. Indeks zyskał już 142 proc. od ostatniego, wieloletniego minimum z marca 2009 r., na którym znalazł się w wyniku światowego kryzysu finansowego, wywołanego przez załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości.
Spowolnienie w tempie inflacji w Stanach Zjednoczonych nie gwarantuje reakcji w polityce monetarnej, Rezerwa Federalna powinna rozpocząć ograniczanie skali skupu aktywów z rynku już na kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na 18-19 czerwca - ocenił we wtorek przewodniczący oddziału Fedu z Chicago, Charles Plosser.
- Warunki panujące na rynku gwarantują redukcje skali skupu już na naszym następnym posiedzeniu. (...) Jeśli nie zobaczymy wyraźnego odwrócenia się obecnych trendów, które pod znakiem zapytania postawiłoby moją prognozę stopy bezrobocia w USA na poziomie około 7 proc. pod koniec roku, spodziewałbym się, że przed końcem roku program luzowania ilościowego powinien się zakończyć - powiedział Plosser na seminarium w Sztokholmie.
W weekend "The Wall Street Journal" napisał, że Rezerwa Federalna rozważa plan redukcji skali obecnie realizowanego programu skupu aktywów z rynku. Fed od początku 2013 r. skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.
Możliwość zmian parametrów amerykańskiej polityki monetarnej nie martwi jednak wpływowego inwestora Davida Teppera, prezesa funduszu hedgingowego Appaloosa. Oświadczył on we wtorek, że jest wciąż optymistą co do perspektyw amerykańskiego rynku akcji i nie obawia się zakończenia przez Fed programu luzowania ilościowego. Wypowiedź Teppera dla telewizji CNBC, wyemitowana przed rozpoczęciem sesji, poprawiła notowania kontraktów na amerykańskie indeksy.
Wcześniej nastroje na rynku popsuły doniesienia z Chin. W chińskich mediach pojawiły się spekulacje na temat rosnącej gotowości rządu w Pekinie do zaakceptowania niższej stopy wzrostu gospodarczego w tym kraju. Chiński rząd może zdecydować się na obniżenie oficjalnego celu wzrostu PKB do 7,0 proc. z obecnie obowiązujących 7,5 proc. - spekulują tamtejsze media.
Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę pomocy finansowej w wysokości 2 mld euro - poinformowała wieczorem tego dnia po posiedzeniu Eurogrupa. Ministrowie finansów "17" odnieśli się też do sytuacji w Grecji. Jak podkreślono, kraj ten poczynił znaczne postępy w realizacji reform fiskalnych i strukturalnych.
W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W kwietniu 2013 r. wskaźnik optymizmu zwyżkował do 92,1 pkt. z 89,5 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). To najwyższy poziom wskaźnika od 6 miesięcy i jego największy wzrost od października 2010 r. Analitycy spodziewali się w kwietniu indeksu na poziomie 90,3 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.