Dokumenty niezbędne do zatwierdzenia przez KE przesunięcia pieniędzy w programie Kapitał Ludzki zostały wysłane do Brukseli - poinformował rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa. Dzięki temu przesunięciu ma być więcej pieniędzy m.in. na przedszkola.
Chodzi o przesunięcie ok. 130 mln euro, o którym rząd zdecydował pod koniec kwietnia br. Rząd chce, by więcej unijnych pieniędzy było przeznaczanych na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie osób młodych i starszych na rynku pracy.
Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego, jednak takie działanie wymaga akceptacji Komisji Europejskiej. Również w tym przypadku KE musi wydać zgodę. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali PAP, że KE jest otwarta na przesuwanie funduszy, czeka jednak na oficjalną propozycję ze strony polskich władz.
- Potrzebne dokumenty już zostały wysłane do Brukseli - zadeklarował Popa.
Dodał, że strona polska przeprowadziła już robocze ustalenia z Komisją w tej sprawie, więc zgoda Brukseli powinna być raczej formalnością.
- Możemy już ogłaszać konkursy i zaczynać rozdzielać pieniądze zgodnie ze zmienionym programem - poinformował rzecznik.
Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd planami, przesunięte będzie 131,8 mln euro. Z tych pieniędzy ok. 50,4 mln euro trafi na wspieranie aktywności osób młodych (poniżej 30. roku życia) i po 50. roku życia, będą też wykorzystane na wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a ok. 50 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie edukacji przedszkolnej, czyli tworzenie i wspieranie istniejących przedszkoli oraz innych form edukacji przedszkolnej; pieniądze zostaną też przekazane na dostosowanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do przyjęcia trzy- i czterolatków.
Ok. 18,2 mln euro trafi na wsparcie osób młodych niepełnosprawnych w wieku 15-30 lat i zagrożonych wykluczeniem społecznym, ok. 7,6 mln euro - dla osób, które stracą pracę z przyczyn zależnych od pracodawcy, a ok. 5,6 mln euro na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych, zwłaszcza współpracujących z przedsiębiorstwami.
Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, dokładnie - z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro; pozostałą część stanowią środki krajowe.
W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.