Zrobotyzowana ciężarówka Biełaz, zaprojektowana do przewozu węgla i rudy, przeszła pomyślnie techniczne katusze na poligonie pod Mińskiem. Wywrotka-robot potrafi samodzielnie wspinać się po zadanej trasie, automatycznie objeżdża przeszkody, przepuszcza przodem inne maszyny i w wyznaczonym punkcie wysypuje 130-tonowy ładunek z kipra.
Wiele lat zajęło fachowcom z Rosji opracowanie systemu obsługi robota-giganta na zamówienie białoruskiego Biełaza. Na pulpicie sterowniczym maszyny wprowadza się dane o trasie, jaką ma przebyć, zaznacza postoje, prędkości, czas załadunku węgla lub rudy. Robot samoczynnie wykonuje zadania, analizując obrazy z wielu zamontowanych na nim kamer. W razie potrzeby komendy można zmieniać kanałem radiowym, przy użyciu najzwyklejszego laptopa. W ostateczności człowiek może przejąć całkowitą kontrolę nad wywrotką, wchodząc do specjalnej zdalnej kabiny kierowcy, którą zamontowano w biurach kopalni.
Roboty - w zamyśle projektantów - mają z czasem zastąpić kierowców gigantycznych wywrotek przemysłowych.
W fabryce Biełazu poinformowano, że wdrożenie masowej produkcji ciężarówek-robotów możliwe będzie dopiero za kilka lat. Obecnie pracuje się również nad zrobotyzowanymi koparkami. System o nazwie "inteligenty kamieniołom" ma w przyszłości całkowicie obywać się bez kierowców i operatorów na miejscu załadunku, przewozu i wyładunku surowca w kopalniach rud i odkrywkach, gdzie do transportu używa się samochodów i koparko-ładowarek.
Rosyjski portal gornoe-delo.ru zauważa, że nad podobnymi systemami robotów pracuje także zagraniczna konkurencja. W Australii w odkrywkach węgla kilka miesięcy temu dopuszczono do użytku pierwszych 15 robotów-wywrotek.
Iwan Strogij, główny technolog ds. wydobycia węgla energetycznego syberyjskiej kompanii OJSC, mówi, że dzisiaj poważnym kłopotem jest dla jego firmy niedobór wykwalifikowanych kierowców. - Mieszkańcy we wszystkich wioskach sąsiadujących z zakładem górniczym mają już pracę u nas i po prostu nie starcza ludzi. To jedna z najważniejszych przesłanek, by rozwijać zrobotyzowane systemy kopalń - ocenia Strogij.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.