Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej powstał w Kleczewie na terenach pogórniczych. Warta prawie 5 mln złotych inwestycja jest częścią projektu rewitalizacja takich terenów. W piątek (10 maja) oddano park do użytku.
- Tam, gdzie jeszcze kilka lat temu pracowały ciężkie maszyny przy wydobyciu węgla (brunatnego - red.), dziś nie ma śladu po wielkim przemyśle. Otwierane dziś inwestycje to przykład dobrego wykorzystania środków unijnych dla rekultywacji terenów pokopalnianych - powiedział podczas uroczystości otwarcia obiektu wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
Jak poinformował Urząd Gminy w Kleczewie, celem inwestycji była rewitalizacja terenów wokół jeziora po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego z uwagi na postępującą degradację oraz nadanie temu obszarowi funkcji rekreacyjno-turystycznej.
Koszt inwestycji to ponad 4,76 miliona złotych zł, z czego 3,3 mln zł gmina pozyskała z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 w ramach "rewitalizacji zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i powojskowych".
Na terenie wokół jeziora w Kleczewie powstały: tereny treningowe dla quadów, pomosty pływające, slip do wodowania lekkich łodzi, wiata grillowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy na palach, plac zabaw oraz zielona szkoła z tarasem widokowym. Całość uzupełniają chodniki pieszo - rowerowe, ścieżki rekreacyjne i droga dojazdowa wraz z miejscami postojowymi.
Lokalny samorząd planuje na tym terenie organizację różnego rodzaju imprez, festynów, pikników. Administratorem terenu oraz obiektów jest Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kleczewie.
Na terenie gminy w dalszym ciągu trwa eksploatacja złóż węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.