Zmianę systemu podatków, tak aby płaciła je sprawiedliwie każda z kompanii wydobywczych, wprowadza rząd prowincji. Partia Quebecu wypełnia w ten sposób obietnicę ze zwycięskiej kampanii wyborczej.
Po konsultacjach na poczatku maja rząd prowincji na początku maja przedstawił zasady nowego systemu. Dotychczas przedsiębiorca górniczy musiał płacić podatek w wysokości 16 proc. rocznego zysku. Każą z kopalń podlicza się osobno, więc gdy jeden zakład przynosi straty, nie można przy ich pomocy zmniejszyc zysku drugiego zakładu. Zysk kopalni oblicza się na podstawie rocznego wydobycia oraz przychodu ze sprzedaży przerobionego surowca minus poniesione koszty. Zysk całej kompanii wydobywczej jest obliczany jako suma zysków poszczególnych jej kopalń minus określone koszty i odliczenia. Od wyniku nalicza się 16 proc. podatku - opisuje portal finances.gouv.qc.ca
Dwa warianty do wyboru
W nowym systemie zaproponowanym kilka dni temu przez Nicolasa Marceau, ministra finansów Quebecu, wprowadzono dwa warianty podatku. Pierwszy to minimalna opłata podatkowa nakładana na wszystkie bez różnicy przedsiębiorstwa górnicze, bez względu na to, czy były dochodowe czy przyniosły stratę. Drugi wariant ma charakter podatku progresywnego. Kwoty z obu wariantów nie sumują się, lecz kompania górnicza musi zapłacić tę z nich, która okaże się wyższa.
Podatek minimalny, nazwany inaczej podatkiem ad valorem, obciąży wszystkie kompanie wydobywające na terenie prowincji Quebec. Obliczony zostanie na podstawie wartości wydobycia rocznego minus poniesione koszty. Wartość ta w żadnym wypadku nie może być niższa niż 10 proc. całkowitego wyniku rocznego kompanii. Naliczony podatek wyniesie 1 proc. od pierwszych 80 mln dol i 4 proc. od nadwyżki. Taki podatek minimalny przedsiębiorca mógłby wpłacać z góry w danym roku podatkowym w formie bezzwrotnej zaliczki.
Podatek progresywny obliczano by podobnie jak w dotychczasowym systemie. Rósłby on po przekroczeniu wyznaczonych progów. Im większy zysk przedsiębiorcy, tym większa stawka, która dotąd była stała i wynosiła 16 proc. bez względu na wielkość osiągniętych zysków. Teraz będzie się wahać od 16 do 28 proc.
Propozycje weszłyby w życie po 31 grudnia 2013 roku. Muszą zostać przyjęte i zatwierdzone przez Zgromadzenie Narodowe Quebecu.
Ulgi dla przetwórców rud
Rząd chciałby promować przetwórstwo rud. Jeśli przedsiębiorca skoncentruje swoją aktywność na terenie prowincji, będzie mógł odliczyć od podatku od 7 do 10 proc. należności a gdy dodatkowo przetworzy rudę w Quebecu, jego limit odliczeń urośnie (od 13 do 20 proc.). Najwyższe dozwolone odliczenia zostałyby powiększone z 55 do 75 proc. rocznego zysku przedsiębiorcy. Ponadto nowy system podatków górniczych wprowadzi 10-letnie wakacje podatkowe dla dużych inwestorów.
Pokaż pieniądze na rekultywację!
Przy okazji prezentacji nowych projektów podatkowych rząd zajął stanowisko co do zmian w prawie górniczym. M.in. od przedsiębiorców zaczęto by wymagać większych gwarancji finansowych na rekultywację terenu (dziś kompanie muszą udowodnić, że mają 70 proc. potrzebnych na to pieniędzy, po zmianach - nawet 100 proc.). Gwarancje tego rodzaju byłyby wymagane już w pierwszych latach po rozpoczęciu eksploatacji górniczej i niedozwolone byłoby składanie ich na raty w okresie do 15 lat, jak obecnie. Co więcej, w celu poprawienia przejrzystości operacji górniczych nowe przepisy wymagałyby rocznych informacji o ilości wydobytego surowca, które obowiązkowo podawano by do publicznej wiadomości.
10 mln dol. na administrację ochrony środowiska
W prowincji Quebec Ministerstwo Rozwoju Środowiska, Fauny i Parków Narodowych otrzyma w ciągu 5 lat dodatkowe 10 mln dol na administrację, która wydawać będzie specjalne środowiskowe zezwolenia na eksploatację górniczą. Nowe prawo górnicze ma też zwiększyć udział lokalnych wspólnot w opiniowaniu projektów górniczych. Samorządy dostaną gwarancje uwzględniania ich decyzji w procesie wydawania koncesji.
Według wyliczeń rządowych do 2020 roku nowe przepisy podatkowe przyniosą od 73 do 200 mln dol rocznie więcej, niż dziś w postaci wpływów do budżetu. Natomiast do 2025 roku nowy system ma zapewnić nawet 1,8 mld dol dodatkowego rocznego wpływu, którego nie byłoby przy zachowaniu dzisiejszych regulacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.