Wydobycie soli potasowych, ropy naftowej, gazu oraz węgla a także przetwórstwo tych surowców były głównymi źródłami ożywienia gospodarki Kanady w lutym tego roku, powiększając wzrost PKB o 0,3 proc. - podał we wtorek (30 kwietnia) kanadyjski urząd statystyczny.
Wyniki kanadyjskich kopalń głębinowych, odkrywek oraz instalacji naftowych i gazowych poprawiły się w lutym o 2,2 proc. i był to już piąty z rzędy miesiąc gospodarczego ich wzrostu. Federalny urząd statystyczny podkreśla, że wkład sektora górniczego (z pominięciem ropy i gazu) w produkcie krajowym brutto (PKB) wynosi już 6,4 proc. Jest to skutkiem znaczącego zwiększenia się wydobycia soli potasowych, węgla i rud metali - informuje mining.com.
Przetwórstwo surowców wzrosło nieznacznie o 0,8 proc. w lutym (w porównaniu do styczniowego wskaźnika 0,6 proc.). W oddzielnym raporcie statystycznym władze kanadyjskie odnotowują także marcowy spadek cen surowców na zbyciu w kopalniach o 1,7 proc. (nabardziej potaniała ropa naftowa - o 2 proc.). W porównianiu do cen z 2012 r. wszystkie surowce potaniały średnio również o 2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.