"Nasz przemysł powinien przypomnieć wszystkim o wartości, jaką ma węgiel dla rozwoju społeczno-ekonomicznego. Zwłaszcza wówczas, gdy rozlegają się nieodpowiedzialne i ignoranckie nawoływania, aby stopniowo odchodzić od węgla i zaprzestawać jego eksportu" - wzywa Milton Catelin, dyrektor wykonawczy Światowego Towarzystwa Węglowego (World Coal Association) w manifeście opublikowanym w czwartek (25 kwietnia) w międzynarodowym portalu górniczym mining.com.
Oto tekst odezwy w obronie węgla, którą Catelin wydał w odpowiedzi na nawoływania do zamknięcia kopalń w Australii i zaprzestania australijskich dostaw węgla na inne kontynenty.
"Jest to istotne w momencie, gdy Greenpeace zmontowało kampanię, w której fizyczne ataki przypuszczane są na przykład na statki płynące z węglem, który ma zaspokoić głód Azji na energię.
Nowy raport Królewskiego Instytutu w Melbourne, jaki opublikowano niedawno w Australii, dowodzi, że przemysł węglowy wypracowuje każdego roku 43 mld dolarów australijskich. To 3,1 proc. wartości dodanej brutto w PKB Australii w latach 2011-12. Jeśli chodzi o rynek pracy górnictwo australijskie zapewnia około 180 tys. miejsc pracy - gdzie wynagrodzenia w większości przewyższają krajową średnią.
Zabiegając o zlikwidowanie przemysłu węglowego, Greenpeace nie ma jakiegokolwiek pomysłu ani planu dla 180 tys. ludzi, których praca i egzystencja zależą od węgla. Bardzo wątpliwe, czy aktywiści ekologiczni w ogóle kiedykolwiek zastanowili się nad gospodarczymi skutkami swoich lekkomyślnych ataków, zarówno na kontynencie australijskim jak i w tych krajach, które sprowadzają australijski węgiel.
W Azji, dokąd trafia większość węgla z Australii, paliwo to odgrywa zasadniczą rolę w procesie rozwoju społeczeństw i gospodarek. W Chinach węgiel jest podstawowym źródłem energii, napędzającym tamtejszą industrializację, która wyrwała ze skrajnej biedy, w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, ponad 660 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Węgiel zasilał tamtejsze mechanizmy łagodzenia ubóstwa i wychodzenia z biedy. Gdyby nie rozprawienie się z biedą w Chinach - co osiągnięto w 80 proc. przy pomocy węgla - poziom ubóstwa na całej kuli ziemskiej znacznie zwiększyłby się przez ostatnich 30 lat! Byłoby bardzo niedobrze, że Greenpeace narzuciło innym krajom rozwijającym się konieczność odcięcia się od paliwa, które położyło kres ubóstwu Chińczyków i doprowadziło do dobrobytu świat Zachodu.
Górnictwo jest jedną z najcenniejszych branż gospodarczych, jakie posiada Australia i z całą pewnością ma ono najbardziej bezpośrednie socjalne i ekonomiczne znaczenie dla rozwoju naszej planety."
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.