Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Dariusza Luberę, prezesa zarządu Tauron Polska Energia, o wagę projektu CCS służącego wytrącaniu CO2 w procesie produkcji energii w elektrowni konwencjonalnej na węgiel kamienny.
- Jest to pierwsze w Polsce zastosowanie tej technologii w funkcjonującej elektrowni. Liczymy, że efekty badań pozwolą na minimalizację wpływu działania instalacji na efektywność bloków energetycznych i przyczynią się do obniżenia wskaźników emisyjności jednostek wytwórczych w Grupie. Wdrożony 25 kwietnia w elektrowni Łaziska projekt to odważne przedsięwzięcie. Łatwo jest mówić, łatwo jest negować, ale trudniej jest argumentować. Wyniki badań nad funkcjonowaniem instalacji pozwolą nam z pewnością wyjaśnić wiele niewiadomych związanych z technologią CCS.
Należy również oczekiwać na projekty składowania wychwyconego dwutlenku węgla lub jego gospodarczego wykorzystania. W elektrowniach można dwutlenek węgla skroplić i odpowiednio przygotować do przetransportowania. Następnie może być on wprowadzony do instalacji, która wykorzysta go chemicznie lub dostarczony na miejsce składowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.