Fiasko podczas głosowania w Parlamencie Europejskim 16.04 nad propozycją przesunięcia w czasie wprowadzenia do systemu ETS 900 mln uprawnień spowodowało gwałtowną deprecjację EUA. Jednak wydaje się, iż rynek już wcześniej zdyskontował ryzyko takiej decyzji.
W związku z tym średnia wartość EUA w I półroczu 2013 r. może wynieść 4,54 euro (poprzednio: 4,56 euro) - prognozują eksperci Domu Maklerskiego Consus.
Ich zdaniem głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się ceny na niskim poziomie są:
• brak jednomyślności państw członkowskich w sprawie "backloadingu",
• wybory parlamentarne w Niemczech dopiero we wrześniu,
• spadek zweryfikowanej emisji w instalacjach objętych systemem ETS,
• ostatni miesiąc ważności "szarych" CER.
Po głosowaniu nad "backloadingiem" ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla spadły do rekordowo niskiego poziomu - poniżej 3 euro za tonę. Oznacza to spadek o 90 proc. w porównaniu z historycznymi szczytami (30 euro) notowanymi w 2008 r. Mając na względzie, iż taki poziom cenowy nie stymuluje w odpowiednim stopniu przedsiębiorstw do zastępowania wysoko emisyjnych źródeł energii bardziej ekologicznymi, należy oczekiwać ze strony Komisji Europejskiej nowych propozycji rozwiązania problemu nadwyżki uprawnień.
Jednak do zatwierdzenia jakichkolwiek działań kluczowe będzie stanowisko Niemiec, które w związku z wrześniowymi wyborami mogą wstrzymywać się od konkretnych decyzji.
Dodatkowo z opublikowanych 2.04 danych dotyczących zweryfikowanych emisji w systemie ETS wynika, iż emisje zmalały kolejny rok z rzędu. Ma to wpływ na wzrost nadwyżki uprawnień na rynku, a tym samym na ich deprecjację.
Ze względu na fakt, iż brakuje instrumentów rozgraniczających "szare" i "zielone" jednostki, a rejestry dopiero po rozliczeniu minionego okresu wprowadzą funkcjonalność systemową wyłączającą możliwość przetrzymywania na rachunkach niedozwolonych jednostek, wzrostu wartości tych jednostek można oczekiwać dopiero po utracie ważności szarych CER i ERU.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.