Zaplanowana na wtorek (23 kwietnia) wizja lokalna w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu nie doszła do skutku - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Jolantę Talarczyk, rzeczniczkę Wyższego Urzędu Górniczego. Kolejne podejście zaplanowano na środę (24 kwietnia).
Pierwotnie wizja miała zostać przeprowadzona w poniedziałek (22 kwietnia). Została jednak przełożona na wtorek, ponieważ stwierdzono podwyższone stężenie dwutlenku węgla na dwóch wlotach do Sztolni, przy ul. Wyzwolenia oraz Carnall. Wówczas zapadła także decyzja o wyłączeniu wszystkich urządzeń znajdujących się w wyrobisku, w tym pomp. Ich wyłączenie spowodowało pojawienie się w wyrobisku wód gruntowych. Z tego też powodu wizję trzeba było przesunąć z wtorku na środę.
Przypomnijmy, że w piątek (19 kwietnia) w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu poszukiwano trzech pracowników Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych, którzy prawdopodobnie zatruli się tlenkiem węgla. Do zatrucia gazem doszło w nieustalonych jeszcze okolicznościach. W rejonie zagrożenia przebywało 18 osób (5 ze zmiany nocnej i 13 z porannej). Większość z nich opuściła niebezpieczne wyrobisko o własnych siłach. Wszyscy pracownicy CHPRG ze zmiany nocnej i rannej (18 osób) zostali przewiezieni na specjalistyczne badania lekarskie i na obserwację do siedmiu szpitali: w Zabrzu, Bytomiu, Gliwicach i Sosnowcu. Z ustaleń portalu górniczego nettg.pl wynika, że w poniedziałek ostatni z pracowników opuścili szpitale.
Dochodzenie przyczyn i okoliczności tego wypadku prowadzi Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach przy wsparciu WUG. Przesłuchiwani będą poszkodowani i świadkowie wypadku. Badana będzie sprawność wentylacji, ustalane ewentualne błędy techniczne lub awarie urządzeń, które mogły przyczynić się do zatrucia pracowników prawdopodobnie tlenkiem węgla. Przedmiotem zainteresowania podczas dochodzenia będą m.in. kwestie dotyczące kwalifikacji osób zatrudnionych do odzyskiwania Sztolni, zgodności wykonywanych robót z obowiązującymi przepisami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.