Litewski rząd opowiedział się w poniedziałek (22 kwietnia) za rozwojem energetyki atomowej w kraju, choć nie wskazał, czy będzie kontynuowany projekt budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej.
Opowiadamy się za tym, by Litwa pozostała państwem energetyki atomowej - powiedział premier kraju Algirdas Butkeviczius po posiedzeniu rządowego komitetu strategicznego, na którym zostały przedstawione wnioski grupy roboczej przygotowującej narodową strategię energetyczną.
Jednakże, jak zaznaczył premier centrolewicowego rządu, projekt budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej, realizację którego rozpoczął poprzedni rząd prawicowy, będzie kontynuowany pod warunkiem, że zostanie zmniejszony jej koszt własny produkcji energii elektrycznej.
Według premiera o wnioskach grupy roboczej w najbliższym czasie zostaną poinformowani partnerzy regionalni projektu budowy siłowni w Wisagini - spółki energetyczne Łotwy i Estonii w celu "omówienia, przeanalizowania wniosków i znalezienia kompromisu".
Zadaniem szefa spółki Wisagińska Elektrownia Atomowa Rimantasa Vaitkusa koszt produkcji energii elektrycznej w tej elektrowni da się zmniejszyć. Natomiast, w ocenie wiceprzewodniczącego sejmowego komitetu budżetu i finansów, posła opozycyjnej partii Ruchu Liberałów Kestutisa Glaveckasa, Litwa obecnie nie ma pieniędzy na budowę siłowni atomowej. Przypomina, że Litwa już realizuje kilka dużych i kosztownych projektów energetycznych - budowę terminalu gazu skroplonego, budowę mostów energetycznych z Polską i Szwecją i nie może się więcej zadłużać.
Litwa zamierza wybudować siłownię atomową w miejscowości Wisaginia (Visaginas) na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami strategicznymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.
Rozmowy z Hitachi dotyczą jednego reaktora o mocy ok. 1400 MW.
Szacuje się, że koszt budowy siłowni wyniesie od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro. Jej eksploatacja, zgodnie z założeniem, ma się rozpocząć pomiędzy 2020 a 2022 rokiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.