W sobotę (20 kwietnia) w Katowicach świętuje się 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego - wybitnego polityka, wielkiego Polaka i męża stanu, o którym mówi się, że "podarował Polsce Śląsk".
Uroczystości rozpoczęły się od wizyty samorządowców i parlamentarzystów województwa śląskiego na grobie Korfantego, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Francuskiej. Z okazji urodzin tego wybitnego polityka radni z woj. śląskiego postanowili natomiast zorganizować uroczystą sesję. Wzięli w niej udział m.in. metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, prezydenci miast, młodzież ze szkół imienia Wojciecha Korfantego oraz licznie przybyli goście.
W samo południe w Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono natomiast mszę w intencji Wojciecha Korfantego. W gronie wielu pocztów sztandarowych, które pojawiły się w świątyni, nie zabrakło także reprezentantów górniczego stanu. Swoje poczty sztandarowe wystawiły m.in. kopalnie z Rudy Śląskiej, Bytomia i Katowic. Po mszy świętej, którą swoim występem uświetnił zespół Śląsk, odbyła się natomiast Parada Korfantego, zorganizowana przez Związek Górnośląski. Warto zaznaczyć, że było to pierwsza tego rodzaju inicjatywa, która na trasę pochodu przyciągneła mnóstwo mieszkańców Katowic. Udział w niej wzięły m.in. kompanie honorowe wojska, policji i straży pożarnej, orkiestry policyjne, wojskowe i górnicze, a także reprezentanci różnego rodzaju organizacji regionalnych oraz samorządowcy i politycy.
Pochód przeszedł spod Archikatedry ulicą Powstańców, po czym dotarł do ulicy Francuskiej, z której skierował się na ulicę Jagiellońską, a z niej już na Plac Sejmu Śląskiego, na którym znajduje się pomnik Wojciecha Korfantego.
Tam odbyła się część oficjalna uroczystości. Pod pomnikiem tego, który "podarował Polsce Śląsk", złożono kwiaty. Finał sobotnich uroczystości odbędzie się w Bytomiu. Artyści Opery Ślaskiej zaprezentują koncert "Już zachodzi czerwone słoneczko". Podczas koncertu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w II Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek, których fundatorem jest marszałek województwa śląskiego.
Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Reichstagu, którym był w latach 1903-12 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.
W 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy, powstałego z połączenia chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.
Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.