Przemysł wydobywczy w Republice Południowej Afryki stracił w zeszłym roku ponad 15 mld randów, czyli ok. 1,6 mld USD, wskutek strajków górniczych w 2012 roku - wyliczają autorzy raportu opracowanego przez Południowoafrykański Instytut ds. Relacji Międzyrasowych SAIRR.
Miliard dolarów stracili producenci złota i platyny.
- Straty w produkcji górnictwa węgla kamiennego w tym samym okresie wyniosły prawie 20 mln dolarów. Całkowitą wartość produkcji utraconej przez wszystkie branże wydobywcze oceniamy na 1,6 mld dol. - powiedział Boitumelo Sethlatswe, rzecznik SAIRR południowoafrykańskiemu dziennikowi TNA, który omawia raport na swym portalu www.thenewage.co.za.
Według SAIRR ministerstwo skarbu RPA odnotowało, że spadek eksportu, będący pochodną przerw w pracy, przewyższył bezpośrednie koszty strajków w kopalniach.
- Skarb państwa szacuje, że przerwy w pracy kopalń spowodowały wolniejszy wzrost PKB, który wyniósł w 2012 roku 2,5 proc. zmiast oczekiwanych 3 proc. - powiedział Sethlatswe. - Wpływy z eksportu okazały się również o około 12 mld randów niższe w 2012 r. niż planowano - dodał.
Obniżenie pozycji RPA w rankingu kredytowym państw miało zdaniem analityków SAIRR bezpośredni związek ze strajkami a w ich następstwie perspektywy przemysłu wydobywczego w kraju wypadają blado.
- Dane statystyczne pokazują, że wartość dodana do PKB w sektorze górniczym zmalała o 4 mld randów do poziomu 66 mld randów w czwartym kwartale 2012 r. - stwierdził rzecznik SAIRR.
Zawirowania wokół protestów pracowniczych i polityczna niepewność spowodowały też - zdaniem analityków - postępującą likwidację miejsc pracy.
Niepokoje społeczne w RPA wybuchły na tle niespełnionych żądań płacowych. Na pierwsze strony gazet trafił na przykład gigant w produkcji platyny - spółka Longin, gdy w sierpniu 2012 r. górnicy z kopalni w Marikana na północnym zachodzie kraju wyszli na ulice. Doszło do gwałtownych zamieszek i starć z policją. We wrześniu górnicy kompanii Anglo American Platinum (Amplats) w tym samym regionie RPA rozpoczęli dziki strajk, żądając ustanowienia minimalnej pensji w wysokości 16 tys. randów na miesiąc, czyli ok. 1,7 tys. USD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.