Zakłady energochłonne, także te, które nie wprowadziły systemów podwyższających efektywność energetyczną, nie powinny płacić akcyzy od zużywanych przez siebie wyrobów węglowych - przewiduje poprawka posłanki Marii Zuby (PiS) złożona w środę (17 kwietnia) do projektu zmian w akcyzie.
W środę podkomisja stała ds. monitoringu systemu podatkowego omawiała poprawki zgłoszone do przygotowanego przez posłów PO projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Dotyczy on przepisów regulujących opodatkowanie akcyzą obrotu wyrobami węglowymi.
Zgodnie ze złożoną w środę poprawką zwolnione z akcyzy byłoby zużycie wyrobów węglowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne (ciepłownie). Projekt przewiduje natomiast, że zwolnienie obowiązywałoby jedynie w przypadku tych zakładów, w których "wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej".
W opinii posłanki zawarte w projekcie warunki zwolnienia wiążą się z wysokimi kosztami dla firm.
- Małe podmioty, które funkcjonują w małych i średnich miasteczkach, wioskach, będą zmuszone niestety naliczać duże ceny na swój wyrób, jakim jest energia cieplna - argumentowała posłanka Zuba.
Według niej, na takich terenach energia cieplna będzie znacznie droższa niż tam, gdzie dostawca dysponuje odpowiednimi urządzeniami.
Zdaniem wiceministra finansów Jacka Kapicy warunek dotyczący systemów ochrony środowiska w zakładach energochłonnych jest zgodny z dyrektywą unijną. Kapica przyznał, że obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają go, w związku z tym istnieje ryzyko, że mogą zostać zaskarżone jako niezgodne z dyrektywą.
Zgłoszone podczas prac podkomisji poprawki mają być głosowane w czwartek. Poza poprawką Zuby głosowanych będzie kilkanaście innych, dotyczących m.in.: definicji pośredniczącego podmiotu węglowego, finalnego nabywcy węglowego, przedmiotu opodatkowania, opodatkowania ubytków wyrobów akcyzowych, obowiązków ewidencyjnych podmiotów sprzedających wyroby węglowe czy zużywających je.
Zgodnie z obecnymi przepisami akcyzie podlega m.in. sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju, import oraz eksport.
"Z analizy funkcjonowania w trzech kwartałach 2012 r. systemu opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych wynika, iż obecne rozwiązania prawne sprawiają poważne trudności podmiotom gospodarczym, a także organom podatkowym" - napisano w uzasadnieniu do projektu.
Wyjaśniono, że chodzi m.in. o ustawowe obowiązki informacyjne związane z korzystaniem ze zwolnień, obowiązek przekazywania naczelnikowi urzędu celnego zestawienia dokumentów dostawy dla wyrobów węglowych czy opodatkowanie strat wyrobów węglowych, poniesionych przez firmy, które zużywają takie wyroby i korzystają ze zwolnienia z akcyzy.
Projekt przewiduje zmiany w systemie opodatkowania wyrobów węglowych podatkiem akcyzowym i systemu zwolnień od akcyzy tych wyrobów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.