W południe 18 kwietnia na ul. Mariackiej w Katowicach Fundacja Ekologiczna Arka inauguruje akcję "Listy dla Ziemi". W województwie śląskim zaangażowało się w nią już ponad 40 samorządów. Listy pisze ponad 70 tys. dzieci i młodzieży.
W programie przewidziano ekspozycję "Ziemia w naszych rękach", pisanie listów dla Ziemi w tzw. przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry przestrzenne.
Przygotowania do ogólnopolskiej akcji "Listy dla Ziemi" Fundacja Arka prowadzi już od kilku miesięcy.
- Przewidujemy, że w kwietniu w naszej akcji weźmie udział ponad milion osób. Cieszymy się, ponieważ do tej pory zgłosiło się aż 350 samorządów i 4000 szkół i przedszkoli! - mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej Arka.
Kulminacyjny punkt akcji: młodzież pisze (eko)listy do dorosłych. Tegoroczny ich temat: gospodarka odpadami, śmieciami komunalnymi itp. oraz recykling, czyli przetwarzanie na rozmaite surowce tego, co zostało wyrzucone na śmietnik. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci.
- Już w 2005 r. pisaliśmy listy do dorosłych dotyczące palenia śmieci. Teraz rozwijamy ten pomysł. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać - dodaje Wojciech Owczarz.
Nim uczniowie siądą do pisania listów, zaliczą w szkole tematyczne lekcje. Po to, by wiedzieli, o czym mają pisać. A będą to czynić - jak zapewniają organizatorzy akcji - na makulaturowym papierze listowym.
- Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników w - uważa Wojciech Owczarz.
Akcję dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Więcej o tej inicjatywie na specjalnej stronie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.