Pracowałem w górnictwie od 1979 roku do 2003 roku. Mam też za sobą 5 lat szkoły i praktykę pod ziemią. Była to kopalnia rud miedzi, której już nie ma. Czy należy mi się urlop górniczy i co robić, gdy kopalni już nie ma? - pyta czytelnik portalu górniczego nettg.pl.
Na pytania Czytelników odpowiada Anna Sobańska-Waćko, rzecznik chorzowskiego oddziału ZUS:
Warunki konieczne do uzyskania prawa do urlopu górniczego określały przepisy ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego z 1998 roku. Urlop górniczy przysługiwał pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią, któremu ze względu na wiek i staż pracy brakowało nie więcej niż 5 lat do nabycia prawa do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007 roku.
Okres urlopu górniczego wliczany był do stażu pracy, uprawniającego do przejścia na emeryturę (łącznie co najmniej 25 lat pracy górniczej). Oznacza to, że prawo do urlopu górniczego na okres nie dłuższy niż 5 lat mógł uzyskać pracownik, wykonujący pracę pod ziemią w chwili zgłoszenia wniosku o to świadczenie. Na wniosek kopalni organ rentowy dokonywał ustalenia faktycznego stażu pracy oraz okresu brakującego do uzyskania uprawnień, do emerytury górniczej.
Jeżeli z wyliczenia wynikało, że brakuje nie więcej niż 5 lat, a prawo do emerytury z doliczeniem tego okresu powstanie przed dniem 1 stycznia 2007 roku, wówczas pracownikowi przyznawane było prawo do urlopu górniczego w wymiarze niezbędnym do ustalenia uprawnień do emerytury (nie więcej niż 5 lat). Kolejna ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku wprowadziła pojęcie świadczenia górniczego, przyznawanego na tych samych zasadach z tym, że okres jego pobierania został skrócony do 3 lat. Jak wynika z treści pytania nie mógł Pan uzyskać prawa do emerytury górniczej przed dniem 1 stycznia 2007 roku i nie składał Pan w tej sprawie wniosku w stosownym terminie, nie ma zatem obecnie możliwości uzyskania prawa do urlopu górniczego.
Masz pytanie, chcesz poznać inne porady? Sprawdź: Porady ekspertów w portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zupełnie nie rozumiem tego pytania. Co ma zrobić górnik jak kopalnia jest likwidowana? Może poszukać innej pracy albo zatrudnić się w innej kopalni. To przecież jest oczywiste. To tak jakbym zapytał czy dostanę emeryturę (albo jakieś inne świadczenie) jak firma, w której pracuję zostanie zlikwidowana. Przecież emerytura nie jest uzależniona od tego czy dana firma istnieje czy nie. Trzeba osiągnąć określony wiek. Prawda? Czy może się mylę? Jeżeli się mylę to już 2 razy powinienem dostać emeryturę, bo zmieniałem kilka razy pracę.