W Knurowie i w Bieruniu w czwartek (11 kwietnia) odbyły się posiedzenia zespołów porozumiewawczych ds. eksploatacji górniczej i jej wpływu na powierzchnię - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Kompanię Węglową, której kopalnie prowadzą wydobycie pod wspomnianymi miastami.
Posiedzeniu, które odbyło się w Knurowie przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, a uczestniczyli w nim m.in.: prezydent miasta, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Lasów Państwowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Centrali Kompanii Węglowej.
Przedmiotem obrad były m.in. bieżące problemy w zakresie ochrony powierzchni terenu i usuwania szkodliwych skutków działalności górniczej, w szczególności: rekultywacja starej doliny potoku Wilcza, rozpoczęcie budowy nowego mostu dla rzeki Bierawki pod nasypem PKP linii 149 Zabrze Makoszowy - Leszczyny oraz projekt nadbudowy ulicy Zwycięstwa w rejonie doliny potoku Szczygłowickiego.
W ostatnich miesiącach wykonano na terenie miasta kilka ważnych zadań - udrożniono istniejącą kanalizację deszczową w rejonie ulicy Książenickiej, odtworzona została droga leśna tzw. Czarna w Leśnictwie Zacisze, wykonano roboty związane z regulacją rowu Czuchowskiego, polegające na zmniejszeniu o ok. 4,80 ha powierzchni zalewiska na terenie Lasów Państwowych oraz likwidacji podtopień, które występowały w rejonie drogi leśnej przecinającej rów melioracyjny.
W połowie maja br. kopalnia przewiduje rozpoczęcie budowy nowego mostu-przepustu w nasypie kolejowym dla rzeki Bierawki. Zadanie to stanowi pierwszy element wieloetapowego przedsięwzięcia mającego na celu ochronę przeciwpowodziową terenów leżących w zlewni potoku Szczygłowickiego. Kolejnymi elementami będą: podwyższenie prawego wału rzeki Bierawki wraz z przebudową jej koryta w rejonie nasypu kolejowego, przebudowa przepompowni, nadbudowa drogi ul. Zwycięstwa na długości 400 m wraz z budową zbiornika retencyjnego na potoku Szczygłowickim.
Przewiduje się, że w 2013 r. wydobycie węgla w granicach administracyjnych Knurowa wyniesie ok. 1,7 mln t, na naprawę szkód górniczych w mieście Kompania Węglowa przeznaczy ok. 5,5 mln zł (wobec 4,5 mln zł w 2012 r.).
W tym samym dniu zebrał się także zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń Kompanii Węglowej na powierzchnię miasta Bieruń.
W trakcie obrad omówiono stan zaawansowania budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Homera w Bieruniu, przeznaczonego dla mieszkańców budynków przy ulicy Hodowlanej, podtopionych podczas powodzi w 2010 r. Przedstawiono także działania w zakresie regulacji stosunków wodnych w gminie Bieruń. Omówiono przekazanie gminie stawów "Paciorkowce".
Zespół zapoznał się z dokonaną i projektowaną działalnością górniczą pod terenem miasta Bieruń oraz z efektami usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.