Współpraca gospodarcza Polski i Azerbejdżanu oraz polityka energetyczna UE to główne tematy rozmów ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego i ministra przemysłu i energetyki Republiki Azerbejdżanu Natika Alijewa, które odbyły się w piątek, 12 kwietnia, w Krakowie - informuje resort gospodarki. Wicepremier Piechociński podkreślił podczas spotkania kluczowe znaczenie węgla dla naszej energetyki.
- Polska posiada znaczne jego zasoby, które odgrywają istotną rolę w naszej gospodarce. W 2011 roku dzięki niemu wyprodukowaliśmy ponad 85 proc. energii elektrycznej - wyjaśnił.
W jego opinii, aby utrzymać wiodącą pozycji polskiego węgla na rynku, konieczna jest jednak poprawa efektywności jego produkcji.
Szef resortu gospodarki przypomniał również, że w przyszłym bilansie energetycznym Polski znajdzie się miejsce dla różnych technologii. - Węgiel pozostanie podstawą naszego systemu energetycznego, wzrośnie natomiast wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych i wykorzystanie gazu ziemnego. Pojawi się też energetyka jądrowa - stwierdził.
Wicepremier Piechociński odniósł się także do wspólnych projektów energetycznych Polski i Azerbejdżanu, m.in. rurociągu Brody-Adamowo. - Inwestycja ta została wpisana na listę podstawową Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", a jej dofinansowanie z UE może wynieść blisko 455 mln zł - zaznaczył. - Mamy nadzieję na szybką realizację tego przedsięwzięcia - dodał.
Minister Alijew przedstawił z kolei informacje na temat sektora naftowego Azerbejdżanu. Przypomniał, że jego kraj posiada złoża o wielkości ok. 7 mld baryłek ropy naftowej. - Sektor naftowy to u nas kluczowa gałąź gospodarki, która wytwarza ponad połowę PKB- powiedział. - Jesteśmy zainteresowani międzynarodowymi projektami w tym zakresie oraz współpracą polskich i azerskich ekspertów -dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.