Blisko setkę kolorowych chorągiewek z hasłami: "kupa wstydu", "kupa nieodpowiedzialności", "kupa lenistwa" rozmieścili w parku im. Kozioła w dzielnicy Ruda uczniowie Szkoły Podstawowej nr 41. Dzisiejszy happening to jeden ze sposobów Rudy Śląskiej na walkę z psimi kupami.
Kolorowymi chorągiewkami uczniowie zaznaczali miejsca, w których znajdowały się psie odchody. Wbicie setki znaczników zajęło im raptem kilka minut. - Nie spodziewałam się, że tak dużo miejsc zaznaczymy w tak krótkim czasie. To wstyd, żeby tak zanieczyszczać park - dziwiła się Agata, uczennica szóstej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 41.
Rozmieszczone przez młodzież chorągiewki pozostaną w tych miejscach przez kilka dni, po czym służby porządkujące zajmą się ich usunięciem. Później w tych miejscach zasadzone zostaną kwiaty. - Mamy nadzieję, że ilość wbitych chorągiewek zobrazuje problem, z jakim boryka się miasto oraz skłoni nieodpowiedzialnych posiadaczy psów do sprzątania po swoich pupilach. - tłumaczy Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
W najbliższych dniach podobne happeningi przeprowadzą uczniowie innych rudzkich podstawówek. W poniedziałek, 15 kwietnia, w Parku Strzelnica w Bielszowicach psie kupy oznaczać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13, natomiast 18 i 19 kwietnia swoje chorągiewki na plantach w Wirku oraz na terenach zielonych przy ul. Górnośląskiej rozmieszczą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16. W kampanię włączyło się również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna". Organizacja zorganizowała konkurs plastyczny wśród dzieci promujący ideę sprzątania po swoich pupilach.
Akcja edukacyjna nie jest jedynym sposobem walki z problemem zanieczyszczania miasta psimi odchodami. Działania w tym zakresie podjęli również rudzcy strażnicy miejscy, którzy w sposób szczególny podczas patroli zwracają uwagę na to, czy właściciele czworonogów sprzątają po swoich psach. - Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie właściciel psa zobowiązany jest do uprzątnięcia nieczystości pozostawionych przez zwierzę, bez względu na to, czy jest to chodnik czy też zieleniec - tłumaczy Krzysztof Piekarz, komendant straży miejskiej. W ubiegłym roku rudzcy strażnicy miejscy wystawili ponad 400 mandatów właścicielom psów, którzy nie posprzątali po swoim psie.
Nieczystości pozostawione przez psy są ogromnym problemem. Świadczą o tym głosy mieszkańców podczas spotkań z władzami miasta w poszczególnych dzielnicach. - Podjęte przez nas działania prewencyjne mają zapobiegać temu zjawisku. Chcemy, by właściciele psów zrozumieli, że muszą sprzątać po swoich zwierzakach. Mam nadzieję, że po tej akcji będzie im wstyd, że tego nie robią - zapowiada Grażyna Dziedzic.
Miasto w tym roku zakupiło 195 tys. biodegradowalnych worków na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz Urzędu Miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Od początku roku rozdysponowano już około 50 tys. takich worków. W rudzkich parkach i zieleńcach znajduje się około 20 specjalnych pojemników na psie nieczystości. W miejscach, w których się nie znajdują, psie odchody zawinięte w woreczek wrzucać można do każdego z 1198 koszy przyulicznych.
Działania, które miasto podjęło w związku z likwidacją problemu nie sprzątania po psach, wpisują się w kolejną odsłonę kampanii "Atrakcyjna Ruda", zatytułowaną "Zielona Ruda". Akcja ma głównie charakter edukacyjny. - Chcemy zaangażować najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej, bo od tego, czego teraz się nauczą teraz, zależy przyszły los naszego środowiska naturalnego. Ponadto dzieci w znakomity sposób potrafią wpływać na osoby dorosłe, zachęcając je do postaw proekologicznych - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Jednym z takich modelowych działań będzie zaplanowana na drugą połowę kwietnia akcja "Listy dla Ziemi". Dzieci w ramach zajęć szkolnych wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych, po czym każde indywidualnie zredaguje krótki list dotyczący prostych działań ekologicznych, jakie można zrobić w domu. Listy pełne dziecięcych oczekiwań oraz pomysłów trafią do rąk dorosłych - rodziców, dziadków, opiekunów - tak by wspólnie z pociechami mogli oni podjąć się ich realizacji. Co więcej, wybrane prace staną się przedmiotem wystaw, publicznych odczytów oraz wielu innych przedsięwzięć promujących ekologiczny styl życia.
Finałem akcji "Zielona Ruda" będzie piknik ekologiczny, który miasto współorganizować będzie z lokalnymi organizacjami ekologicznymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.