W poniedziałek (15 kwietnia) rozpocznie się drugi etap przebudowy strefy Rondo-Rynek - poinformowały władze Katowic. Prace rozpoczną się od budowy odcinka nowego koryta rzeki Rawy oraz ul. Śródmiejskiej - obejmą na razie teren na północ od ul. Skargi do wjazdu na teren Superjednostki.
Jak poinformowała w piątek (12 kwietnia) Joanna Górska z katowickiego magistratu, w związku z rozpoczynającymi się w poniedziałek robotami wyłączony z ruchu zostanie fragment Placu Obrońców Katowic. Prowadzący tamtędy dojazd do parkingów i podziemnych garaży zostanie przeniesiony na podjazd hotelu Silesia. Utrudnienia te potrwają do końca roku.
Cały drugi etap przebudowy ścisłego centrum Katowic to przede wszystkim roboty drogowe. Obejmą m.in. przebudowę Al. Korfantego od Ronda Ziętka do ul. Moniuszki, budowę ul. Śródmiejskiej wzdłuż Superjednostki wraz z łącznikami do Al. Korfantego, budowę tzw. pieszojezdni między Al. Korfantego i ul. Śródmiejską, a także przebudowę ul. Moniuszki - od skrzyżowania z Al. Korfantego do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką.
Nowy odcinek ul. Moniuszki poprowadzi od Al. Korfantego do wlotów w ul. Mickiewicza i Skargi. Zlikwidowana zostanie ul. Skośna. Przebudowane zostaną też ulice Pocztowa i Młyńska oraz końcowe odcinki ulic dochodzących do Rynku: Teatralnej, Warszawskiej, Mickiewicza i Skargi.
Równolegle z układem drogowym przebudowane będzie koryto rzeki Rawy: rozebrane zostanie jej istniejące przykrycie i zbudowane nowe koryto, nad którym przerzucone zostaną nowe mosty drogowe.
Prace przygotowawcze do drugiego etapu przebudowy ścisłego centrum miasta rozpoczęły się 25 lutego - od wycinki drzew. Po protestach, które temu towarzyszyły, władze miasta zapewniły, że po przebudowie nasadzonych zostanie tam ponad 200 drzew i ok. 1,5 tys. krzewów.
Istniejący projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych - wraz z zielenią - będzie jednak realizowany tylko w części poza powierzchnią Rynku i jego najbliższego sąsiedztwa. Ten element przebudowy będzie bowiem dopiero w szczegółach projektowany. Na razie nie wiadomo, przez kogo ani kiedy. Sytuacja jest następstwem zamieszania wokół wyboru projektanta docelowego wyglądu tego punktu miasta.
Pierwotnie projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych Rynku miał być gotowy do połowy 2013 r. W grudniu ub.r. miasto w przetargu wyłoniło wykonawcę. Po odwołaniu odrzuconego uczestnika postępowania, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała jeszcze raz rozpatrzyć jego ofertę, natomiast wobec braków formalnych - odrzucić ofertę już wybraną. 25 lutego powołana przez samorząd Katowic komisja przetargowa, odrzucając obie oferty, unieważniła przetarg.
Przebudowa strefy Rondo-Rynek to jedna ze sztandarowych inwestycji Katowic, która na nowo ma ukształtować przestrzeń publiczną ścisłego centrum miasta. Podstawą projektu zagospodarowania tej przestrzeni ma być koncepcja przygotowana przez GPP Grupę Projektową, która została uznana za najlepszą w przeprowadzonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim 2. miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z Prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić w tej sprawie kolejny przetarg - ostatecznie unieważniony.
Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace budowlane objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy, którego realizacja dobiega końca, dotyczył przebudowy infrastruktury tramwajowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.