Czterech nauczycieli wychowania fizycznego z sosnowieckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 chce (21 kwietnia) przez 12 godzin biegać w sztafecie, by w ten sposób wesprzeć budowę, pierwszego w Zagłębiu Dąbrowskim, stacjonarnego hospicjum.
Nauczyciele chcą także spopularyzować bieganie "jako naturalną formę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, promocję zdrowego stylu życia, integrację pokoleń mieszkańców miasta oraz promocje szkoły w środowisku lokalnym".
Wuefiści będą biegali, a w ich Zespole Szkół będą odbywać się imprezy towarzyszące, a w sosnowieckich hipermarketach (Plejada, Decathlon, Leroy Merlin oraz E. Leclerc) wolontariusze będą kwestować na budowę hospicjum.
Organizatorzy, sponsorzy i partnerzy zapewniają liczne atrakcje m. in. pokazy startu i lądowania śmigłowca, przejażdżkę zabytkowym autobusem, prezentację samochodów rajdowych, motocykli, tresurę psów, pokazy wozów strażackich, policyjnych, atrakcyjną loterie fantową. Ponadto na specjalnie przygotowanej scenie będzie można usłyszeć wokalne, taneczne i instrumentalne popisy dzieci i młodzieży. Nie lada atrakcją będzie spotkanie z uczestnikami "Bitwy na Głosy" z grupy Ewy Farny oraz inne niespodzianki.
Kwietniowej akcji towarzyszyć będzie także aukcja, internetowa. Można na niej wylicytować, między innymi, najnowszą toyotę do używania przez weekend i koszulki zawodników Zagłębia Sosnowiec i MKS Tauron Dąbrowa Górnicza z autografami.
Hospicjum stacjonarne będzie przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają - ze względu na ciężki przebieg nowotworu - stałej specjalistycznej opieki medycznej. W Polsce tego rodzaju instytucji, zasadniczo prowadzonych przez fundacje, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, jest zbyt mało. Takich jednostek będących niepublicznym ogniwem w systemie ochrony zdrowia mamy ok. 150. Jest w nich nieco ponad 500 łóżek. W Zagłębiu, zamieszkałym przez kilkaset tysięcy ludzi, nie ma ani jednego łóżka hospicyjnego.
Inicjatorem opisywanych akcji jest Fundacja na rzecz budowy i funkcjonowania Hospicjum Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Dla wyjaśnienia: hospicjum św. Tomasza pracuje w systemie dziennym, to chorych onkologicznie okresowo odwiedzają wolonatriusze, personel medyczny i lekarze. W systemie hospicjum stacjonarnym, pacjent (najczęściej w stanie ciężkim - tzw. terminalnym) ma zapewnioną całodobową opiekę i leczenie bólu zgodnie z zasadami międzynarodowymi.
Koszt budowy Domu Hospicyjnego, to minimum 5 mln złotych. Dla tego ważna jest każda złotówka przybliżająca urzeczywistnienie planów.
Można przekazać swoje wsparcie w formie 1 procenta od podatku (KRS 0000056797).Tę akcję wspiera, między innymi, Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta.
Więcej o sosnowickim ruchu hospicyjnym i wspomnianej akcji wpspierającej na tej stronie internetowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.