Cztery lata temu, na łamach Trybuny Górniczej, ukazał się tekst Związkowa bitwa o Anglię. Przypominamy go czytelnikom portalu górniczego nettg.pl w związku z informacją o śmierci byłej brytyjskiej premier Margaret Tacher.
12 marca 2009 r. minęło 25 lat od najgłośniejszego strajku górniczego w XX wieku. Trwający niemal rok strajk był nie tyle potyczką o prawa pracownicze w Wielkiej Brytanii, co rozgrywką z rządem Margaret Thatcher. Niektórzy obserwatorzy widzieli nawet w związkowej batalii zalążek wojny domowej.
Kiedy w 1979 roku wybory w Wielkiej Brytanii wygrywa Partia Konserwatywna, dla stającej na czele rządu Margaret Thatcher jasne jest, że największym zagrożeniem dla planowanych reform jest ruch związkowy. Kraj ma świeżo w pamięci górnicze strajki. Codzienne przerwy w dostawie prądu doprowadziły do paraliżu państwa. Doszło nawet do takiej sytuacji, że kraj pracował jedynie przez trzy dni w tygodniu, gdyż w cztery pozostałe nie było prądu!
- Przed 1979 rokiem sytuacja w Wielkiej Brytanii przypominała PRL. Upaństwowiony przemysł, brak konkurencyjności, rozbudowane uprawnienia socjalne. Chociaż rządy sprawowała Partia Pracy, w opinii wielu ekspertów faktyczną władzę sprawowały związki zawodowe - opowiada Marek Kempski, autor pracy dyplomowej, dotyczącej strajku brytyjskich górników.
Nieuchronna konfrontacja
Rząd, wiedząc, że musi ograniczyć zatrudnienie i liczbę nierentownych kopalń, przygotowuje się do konfrontacji ze związkami. W lutym 1982 roku Izba Gmin przyjmuje przepisy, ograniczające uprawnienia związków zawodowych. Zakładają one miedzy innymi pozbawienie związków immunitetu, chroniącego je przed wytoczeniem procesu za strajk uznany za niezgodny z prawem oraz ustalenie wysokości odszkodowań za straty poniesione na skutek nielegalnego strajku na poziomie 250 tys. funtów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.