Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski przewiduje, że budowa przeciwpowodziowego zbiornika Racibórz Dolny skończy się w 2017 r. Pierwotnie inwestycja miała być oddana w 2015 r. Na terenie przyszłego polderu trwają prace archeologiczne i wycinka drzew.
- Budowa zbiornika Racibórz idzie bardzo powoli, ale rytmicznie. Otrzymaliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, a teraz jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu - poinformował wiceminister.
Gawłowski podkreślił, że inwestycja jest skomplikowana.
- Jesteśmy w trakcie przesiedlania dwóch wsi i budowy nowej. Rozpoczęły się także prace przy budowie np. wodociągów - dodał.
Łącznie przesiedlanych ma być ponad 700 osób. Większość wybrała przesiedlenie indywidualne; do nowej wsi trafi ok. 200 osób.
Resort rozwoju regionalnego tuż przed świętami wielkanocnymi wykreślił zbiornik Racibórz Dolny z listy projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że projekt nie otrzyma ponad 330 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.
- Zmieniliśmy system finansowania. Dokonaliśmy przesunięcia środków Unijnych, które trzeba było wykorzystać do 2015 roku, z Raciborza na wrocławski węzeł wodny. Tam wszystkie inwestycje zakończymy do 2015 roku" - poinformował Gawłowski.
Wyjaśnił, że analogicznie postąpiono z pożyczką Banku Światowego przeznaczoną na budowę węzła.
- Wynegocjowaliśmy z Bankiem przesunięcie terminu oddania inwestycji (zbiornika Racibórz - red.) z 2015 na 2017 rok - dodał.
Łączy koszt budowy zbiornika ma wynieść ok. miliard złotych. Inwestycja będzie realizowana ze środków krajowych (ok. 256 mln zł), pożyczki z Banku Światowego (ok. 284 mln zł) oraz kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy (ok. 490 mln zł). Gawłowski dodał, że najtańsza oferta przedstawiona w przetargu opiewa na ponad 930 mln zł, a najdroższa na ponad miliard.
Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Teren o powierzchni 26 km kw. otoczony zostanie 22-kilometrowym wałem o wysokości od 7 do 10 metrów. W czasie powodzi będzie mógł pomieścić 185 mln m sześc. wody.
Zbiornik Racibórz Dolny jest kluczową inwestycją dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Program dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ciekawa inwestycja,tylko kiedy skończy się ten przetarg?