Dzięki stworzonej przez naukowców z AGH, nowoczesnej metodzie przetwarzania popiołu, można z niego produkować materiały budowlane - informuje "Dziennik Polski".
- Opracowaliśmy nowatorską metodę przetwarzania ubocznych produktów spalania, czyli popiołu. Pozwoli ona zwiększyć jego zastosowanie i nadać mu dodatkową wartość - mówi prof. Jerzy Dyczek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, który kieruje projektem.
Badania przeprowadzone w AGH wykazały, że popiół z węgli może z powodzeniem zastąpić naturalne surowce potrzebne do tworzenia materiałów budowlanych. Z odpowiednio przetworzonego popiołu można uzyskać m.in. wartościowy dodatek do cementu i betonu.
Sprawdza się również w spoiwach potrzebnych do budowy dróg oraz do ulepszania i uszczelniania wałów przeciwpowodziowych. Nadaje się także do produkcji ściennych płytek okładzinowych, dachówek oraz cegieł.
Naukowe know-how z AGH zyskało zainteresowanie wśród zakładów przemysłowych. Uczelnia podpisała już ponad 20 umów licencyjnych, w ramach których firmy będą wdrażać wyniki badań i dążyć do tego, by wyprodukować materiały budowlane proponowaną przez naukowców metodą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jak rozumiem pierwszymi mieszkańcami tych domów bedą dzieci rektorów AGH - będziemy kibicować jak zdrowo będzie się im żyć i mieszkać Genialne pomysły !!! Proponuje iść w kierunku stosowania podsadzki w kopalniach bo zapadają się całe dzielnice miast Panowie naukowcy. Idąc tropem - lampki z odpadów radioaktywnych w szkle ołowiowym będą kolejne
Nie jest to nowość. Od dłuższego czasu wiadomo że pyły z elektowni czy elektociepłowni czyli powęglowe były wykorzystywane w produkcji tych materiałów jako dodatek w odpowiedniej proporcji.