Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działalność Państwowej Agencji Atomistyki przy wdrażaniu programu energetyki jądrowej - poinformowała w czwartek (21 marca) PAA. Agencja pełni m.in. funkcję dozoru jądrowego.
Jak podała PAA, NIK pozytywnie oceniła jej działania we wszystkich kontrolowanych obszarach: przygotowania prawa, niezbędnego do działania energetyki jądrowej, dostosowywania Agencji do roli urzędu dozoru dla energetyki jądrowej oraz kształcenia i szkolenia kadr.
Kontrola NIK dotyczy rezultatów działań podejmowanych przez administrację rządową: ministerstwo skarbu, ministerstwo gospodarki, PAA oraz inwestora - Polską Grupę Energetyczną - przy realizacji I etapu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Jak poinformowała PAP NIK, kontrola jest jeszcze w toku, a raport końcowy opublikowany będzie prawdopodobnie w połowie roku.
Jak podkreśliła PAA, od podjęcia w 2009 r. przez rząd uchwały o rozpoczęciu programu jądrowego Agencja przygotowuje się do roli niezależnego dozoru jądrowego, prowadzącego nadzór nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną w elektrowniach jądrowych. PAA współpracowała przy tworzeniu niezbędnej dla rozwoju energetyki jądrowej nowelizacji Prawa atomowego. W Agencji przygotowano też projekty 14 rozporządzeń do znowelizowanej ustawy określających szczegółowe wymagania dotyczące m.in. lokalizacji, projektowania, rozruchu, eksploatacji i likwidacji obiektów jądrowych.
Agencja współpracowała również przy tworzeniu kolejnej nowelizacji Prawa atomowego, która dostosowuje tę ustawę do europejskiej dyrektywy, dotyczącej postępowania z wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi. Projekt ten znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Zgodnie z polskim prawem, PAA pełni rolę dozoru jądrowego, który rozciągnie się na program polskiej energetyki jądrowej. Agencja będzie m.in. oceniała i licencjonowała technologię oraz poszczególne etapy budowy, uruchomienia i działania elektrowni jądrowych. W planach rządu jest uruchomienie do 2030 r. dwóch siłowni o łącznej mocy 6 tys. MW. Według PGE, pierwszy blok jądrowy miałby zacząć działać ok. 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.