Większość członków rad nadzorczych w spółkach publicznych notowanych na polskiej giełdzie stanowią osoby z wyższym wykształceniem i z doświadczeniem biznesowym - wynika z raportu firm doradczych PwC i Amrop.
Jak podano w raporcie, zdecydowaną większość członków rad nadzorczych stanowią mężczyźni (86 proc), w zdecydowanej większości to Polacy (89 proc.), powyżej 40. roku życia (77 proc.), którzy zasiadają w jednej radzie (90 proc.). Kobiety natomiast stanowią tylko 14 proc. składu rad i są rzadziej, niż mężczyźni wybierane na przewodniczące tych organów.
Tylko 2 proc. osób w radach nadzorczych polskich spółek ma mnie niż 30 lat. W spółkach, gdzie obecny jest zagraniczny inwestor strategiczny odsetek polskiej kadry w radach jest mniejszy i wynosi 31 proc.
W raporcie czytamy także, że członkowie rad nadzorczych mają najczęściej wykształcenie ekonomiczne 36 proc., dalej inżynierskie oraz prawnicze (po 15 proc.).
Jak podkreślono w badaniu, najistotniejszym wyznacznikiem skuteczności rad jest zróżnicowany ich skład, chodzi np. obecność kobiet, a także stopień profesjonalności kadry.
"Kluczowa jest niezależność członków rad, rozumiana jako odwaga cywilna i zdolność zajmowania niezależnego stanowiska" - oceniono. Według autorów raportu ważny jest transparentny wybór członków rady, ich praktyka biznesowa, wiedza i doświadczenie związane z podstawową działalnością spółki.
W raporcie wskazano, że ponad połowa członków rad spółek spoza głównych indeksów giełdy, za swoją pracę pobiera poniżej 1600 zł miesięcznie. Członkowie rad spółek z indeksu WIG20 zarabiają rocznie ponad 100 tys. zł.
Według raportu wysokość wynagrodzenia powinna być powiązana z ryzykiem, skalą odpowiedzialności oraz zyskiem spółek.
"Dopóki poziom wynagrodzenia nie będzie motywujący, zaangażowanie członków rady będzie niewystarczające, co z kolei będzie przekładało się na niższą skuteczność rady" - zaznaczono w raporcie.
Badanie "Rady Nadzorcze 2013. Skuteczność rad nadzorczych w spółkach publicznych notowanych na GPW" zostało przeprowadzone między kwietniem i czerwcem 2011 oraz październikiem i grudniem 2012 r. przez PwC oraz Amrop.
PwC jest firmą doradczą, która działa w ponad 150 krajach i zatrudniająca ponad 180 tys. ludzi. Przedsiębiorstwo prowadzi doradztwo biznesowe, prawno-podatkowe i audytorskie. Firma Amrop działa w ponad 50 państwach i prowadzi usługi doradcze dla rad nadzorczych. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.