Po raz kolejny planowany jest zamach na górniczą kasę. Pieniądze, przekazywane dotąd przez branżę Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach opłaty eksploatacyjnej i służące rekultywacji zdegradowanych terenów, wykorzystane zostaną na stworzenie spółki, zajmującej się rozpoznaniem i wydobyciem gazu łupkowego.
Może się to stać za sprawą nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska. Projekt został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
- Twórcy ustawy zaproponowali zmianę, polegającą na tym, że pieniądze, które miały wracać do górnictwa i służyć finansowaniu potrzeb związanych z ochroną środowiska, będą górnictwu odebrane i przeznaczone na stworzenie kapitału zakładowego Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Nie mam nic przeciwko stworzeniu tej spółki, tylko dlaczego za pieniądze górnictwa? - pyta Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Ze środków zgromadzonych w NFOŚiGW w ramach tak zwanego funduszu górniczego korzystały kopalnie siarki, kopalnie soli, Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz spółki węglowe. Co ważne, była to forma pomocy publicznej dla górnictwa dopuszczona i notyfikowana przez Komisję Europejską. Niepokojące jest także to, że zmiany mają być wprowadzone niejako tylnymi drzwiami.
- Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego z pozoru nie dotyczy górnictwa podziemnego. Ale tylko z pozoru, dlatego że poprzez zmianę tej ustawy jej twórcy próbują wprowadzić modyfikacje do ustawy Prawo ochrony środowiska - wskazuje prezes Olszowski.
W tej ostatniej ustawie zapisano sposób dystrybucji pochodzących z górnictwa funduszy zgromadzonych w NFOŚiGW. Termin konsultacji projektu upływa 18 marca.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.