Grupa Kopex, producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, opublikowała we wtorek (12 marca) strategię rozwoju do roku 2017 - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki. Opracowanie strategii poprzedzone było analizami procesów operacyjnych wewnątrz Grupy oraz perspektyw głównych segmentów działalności i rynków - zarówno w ujęciu geograficznym, jak i branżowym.
Grupa o zasięgu globalnym
- Naszym celem jest transformacja Kopeksu w Grupę nowoczesną, innowacyjną i globalną, aby z Grupy o profilu produkcyjnym stać się światowej klasy ekspertem w zakresie wydobycia węgla i innych minerałów, międzynarodową firmą zapewniającą wysokiej jakości serwis dla górnictwa i innych gałęzi przemysłu - zaznaczył Andrzej Jagiello, prezes Kopex SA.
Grupa będzie realizować przyjęte cele w oparciu o nowy model zarządzania i organizacji operacyjnej. Jego głównym założeniem jest powołanie dwóch stref na bazie spółek dotychczas wchodzących w skład Kopeksu. Pierwszą z nich nazwano Business Area Mining. W jej ramach będą funkcjonować trzy dywizje: Kopex Machinery, Hansen Electric oraz Kopex Mining. Z jednej dywizji o nazwie Kopex Industry będzie się natomiast składać strefa Business Area Industry.
Business Area Mining ma stanowić w Grupie Kopex główny obszar generowania przychodów, oferujący maszyny, urządzania i usługi dla górnictwa podziemnego oraz odkrywkowego, a także serwis, koncentrując działalność na rynkach azjatyckich, a również w Afryce.
Rozwojem sieci serwisowej Grupy będzie kierował Meinhard Maierhofer - Aftermarket Global, menadżer z 20 letnim doświadczeniem pracy dla firm Voest Alpine, Tamrock, Sandvik.
- Szacujemy, że do 2017 roku 3,1 miliarda złotych przychodów pochodzić będzie z segmentu działalności Mining, czyli 89 procent z prognozowanych przychodów ogółem jakie zamierzamy osiągać za cztery lata. Natomiast celem w segmencie Industry jest osiągnięcie 0,4 miliarda złotych przychodów w 2017 roku. W każdym z segmentów działalności mamy bardzo dobre produkty, które wymagają wsparcia rozwojowego i wdrożenia nowoczesnej technologii, która pozwoli nam na osiągnięcie wyznaczonego w strategii celu pozycjonowania produktów oferowanych przez Grupę Kopex na miejscu 1 lub 2 wśród światowych, porównywalnych produktów - podkreślił Andrzej Jagiello.
Duże zmiany nastąpią w strukturze organizacji sprzedaży i oferowania produktów Grupy. Za sprzedaż i dotarcie do klienta na poszczególnych rynkach: Europa, Azja, Afryka, Rosja, Chiny i Ameryka, będą odpowiedzialni menadżerowie wchodzący w skład Global Management Team Grupy Kopex.
Zatrudniliśmy już nowe osoby z międzynarodowym doświadczeniem, także menadżerów spoza Polski, którzy otrzymali zadanie działania na konkretnym rynku. Swoje działania mają koncentrować na zapewnieniu klientom rozwiązań najlepiej pasujących do ich potrzeb z całego wachlarza oferty urządzeń dla górnictwa jaki może dostarczyć Grupa Kopex - powiedział Andrzej Jagiello.
Optymalizacja i nowe podejście do produkcji
Wdrażana zmiana organizacji Grupy dotyczyć będzie także podejścia do produkcji. Dokładne analizy wykazały, że aby zmniejszyć koszty wytworzenia należy unowocześnić procesy produkcyjne i wprowadzić na większa skale unifikację i automatyzację procesów produkcyjnych. Jest to niezbędne jeżeli chcemy budować ukierunkowaną na klienta organizację sprzedażową, przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów wytworzenia.
Zmieni się także podejście do rynków działalności Grupy. Nie ma już podziału na rynek krajowy i zagraniczny. Jest globalny rynek z obszarami, na których koncentruje się Grupa Kopex, ponieważ są to rynki rozwijające wydobycie i mające duże zapotrzebowanie na produkcję energii.
- Zakładamy w naszej strategii, że w 2017 roku przychody Grupy będą pochodziły z rynków: Chin w 20 procentach, Australii i Azji Południowej w 25 procentach, Europy w 24 procentach, Rosji wraz z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw w 14 procentach, Afryki w 10 procentach i rynków obu Ameryk z 7-procentowym udziałem w przychodach ogółem całej Grupy Kopex - stwierdził prezes Jagiello.
W strategii określono także plan optymalizacji, w ramach którego planuje się: redukcję aktywów trwałych (nieruchomości i maszyn niewykorzystywanych w procesie produkcji), redukcję aktywów obrotowych (przede wszystkim redukcję stanu zapasów, w tym produkcji w toku) oraz redukcję długu finansowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.