W 2012 r. Chińczycy dokonali w Stanach Zjednoczonych fuzji bądź przejęć 40 firm wycenianych na 11,1 mld dolarów. USA zajęły drugie, po Kanadzie, miejsce pod względem wielkości zainwestowanego chińskiego kapitału, podała firma doradcza KPMG.
Zgodnie z najnowszym raportem KPMG, USA są obecnie głównym celem inwestycji chińskich w zakresie fuzji bądź przejęć firm (sektor M & A - mergers and acquisitions). Eksperci KPMG uważają, że w 2013 r. w kraju tym Chińczycy dokonają najwięcej fuzji i przejęć lokalnych firm.
Nadzorujący badania KPMG z zakresu zagranicznego zaangażowania chińskiego kapitału, Peng Yali powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że Chińczycy chętnie inwestują w firmy amerykańskie ze względu na ich duże znaczenie w wysoko zaawansowanych technologicznie dziedzinach produkcji (high-tech), konkurencyjne ceny energii w USA, silne wsparcie samorządów lokalnych dla inwestycji i ogromny potencjał rynku konsumenckiego.
Z badań KPMG wynika, że w wielu przypadkach amerykańskie władze lokalne udzielają pomocy chińskim inwestorom, zwłaszcza tym, którzy angażują się w projekty budowy lokalnej infrastruktury. Zdaniem Penga, chińscy przedsiębiorcy powinni wykorzystać okazję do zwiększenia swoich inwestycji w zakresie infrastruktury i rynku nieruchomości, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
Wielu chińskich deweloperów już w 2013 r. dokonało inwestycji w Stanach Zjednoczonych. China Vanke Co, największy chiński deweloper, podjął współpracę z amerykańską firmą obrotu nieruchomościami Tishman Speyer Properties w zagospodarowaniu atrakcyjnej działki w San Francisco.
Wang Shi, przewodniczący Vanke stwierdził, że jego firma podpisała w lutym br. umowę ws. pierwszego projektu inwestycyjnego w USA. Powołała też specjalny zespół badawczy, którego celem jest zbadanie możliwości inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych.
Wanda Group, największy w kraju deweloper i operator domów handlowych oraz innych obiektów komercyjnych ujawnił, że planuje zainwestować 10 mld dolarów w USA w ciągu następnej dekady, zwłaszcza w branży hotelowej i nieruchomościach komercyjnych.
Wanda Group przejęła w ubiegłym roku amerykańską firmę AMC Entertainment za 2,6 mld dolarów i w ten sposób stała się właścicielem największej w świecie sieci kin.
Według Penga, w USA jest wciąż wiele możliwości w zakresie M & A ze względu na wysoki poziom techniczny produkcji i silnie rozwinięty sektor energetyki opartej o nowe źródła energii, który dla Chińczyków maja ogromne strategiczne znaczenie.
Zdaniem prezesa działu KPMG Global China Practice, Petera Funga, w sektorze tradycyjnych surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa, chińskie przedsiębiorstwa mogą napotkać duże trudności przy próbie przejęć lokalnych firm, bowiem w USA obowiązują nadal zasady państwowej kontroli bezpieczeństwa energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.