W piątek (1 marca) katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu świętuje jubileusz 10-lecia. Z tej okazji przedstawiamy kalendarium dekady istnienia instytucji, która o gónictwie wie wszystko. Przypomnijmy, że przedmiotem działania Oddziału ARP w Katowicach jest realizacja umów zawartych z Ministerstwem Gospodarki, zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 - 2015 oraz umów dodatkowych dotyczących górnictwa niewęglowego.
Kalendarium dziesięciolecia
25.02.2003 r. - minister gospodarki, pracy i polityki społecznej powierzył monitorowanie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
1.03.2003 r. - powstał Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Katowicach.
28.11.2003 r. - w ustawie o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2003-2006 ARP została wskazana jako podmiot monitorujący.
28.03.2003 r. - umowa z Ministerstwem Gospodarki, oprócz dotychczasowych zadań, powierza katowickiemu Oddziałowi ARP opracowanie: "Planu dostępu do zasobów węgla kamiennego w Polsce w latach 2004-2006" oraz "Planu zamknięcia kopalń w latach 2004-2007", przyjętego później przez Radę Ministrów. ARP wykonuje także roczne sprawozdanie dla Komisji Europejskiej, dotyczące pomocy publicznej dla przedsiębiorstw górniczych.
luty 2004 r. - Bank Światowy udzielił Polsce pożyczki na wsparcie reformy zatrudnienia. ARP była jedną z instytucji monitorujących prawidłowość wydatkowania środków budżetowych na ten cel.
październik 2005 r. - współpraca z Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw SA przy projekcie dotyczącym badań efektów restrukturyzacji zatrudnienia w polskim górnictwie węgla kamiennego.
czerwiec-grudzień 2006 r. - uczestnictwo w pracach związanych z przygotowaniem projektu ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz założeń do "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w latach 2007-2015".
18.12.2006 r. - po katastrofie w kopalni Halemba przedstawiciele katowickiej ARP weszli w skład zespołu przygotowującego raport dotyczący oceny bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego.
24.04.2007 r. - Rada Ministrów zobligowała Oddział do monitorowania zatrudniania firm obcych w kopalniach węgla kamiennego.
7.09.2007 r. - w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 ARP została wskazana jako podmiot monitorujący funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
czerwiec 2008 r. - opracowanie systemu informatycznego, umożliwiającego analizę zasobów węgla kamiennego w Polsce w ujęciu zasobów: bilansowych, przemysłowych, operatywnych, z uwzględnieniem parametrów jakościowych i warunków zalegania złoża. Analiza zasobów stanowi m.in. podstawę dokonywania ocen prognostycznych przy opracowywaniu polityki energetycznej kraju.
styczeń 2009 r. - opracowanie i wdrożenie autorskiego systemu informatycznego, umożliwiającego monitorowanie realizacji dostaw węgla kamiennego do energetyki zawodowej, pozwalającego na bieżące monitorowanie stopnia realizacji kontraktów na dostawy węgla kamiennego do elektrowni i elektrociepłowni zawodowych.
wrzesień 2009 r. - przystąpienie do Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
listopad 2009 r. - koordynowanie prac spółek węglowych nad propozycjami zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Wypracowane propozycje przedstawiono Ministerstwu Gospodarki.
grudzień 2009 r. - opracowanie i wdrożenie specjalistycznego portalu internetowego, umożliwiającego prowadzenie bazy danych o firmach usługowych wykonujących prace usługowe w kopalniach i zakładach przeróbki mechanicznej węgla. Aktualnie baza liczy 743 firmy usługowe.
6.06.2010 r. - Komisja Europejska notyfikowała program dofinansowania inwestycji początkowych w górnictwie węgla kamiennego ze środków budżetu państwa. W przygotowywaniu tego procesu i ocenie wniosków kluczową rolę powierzono katowickiemu Oddziałowi ARP SA.
22.07.2011 r. - rozporządzenie Rady Ministrów określające program Badań Statystyki Publicznej na 2012 r., rozszerzające zakres sprawozdań realizowanych przez katowicki Oddział ARP SA w ramach statystyki publicznej do 11, w tym także o węgiel brunatny.
4.10.2012 r. - rozpoczęcie, wraz z Towarową Giełdą Energii SA, prac nad polskim cenowym indeksem węglowym, na podstawie którego w dalszej perspektywie mogą być notowane instrumenty towarowe na parkiecie giełdowym. Opr.: Az
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.